DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Poate gelozia distruge o relatie?
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Poate gelozia distruge o relatie?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Arhiva Diseara.Ro Subiectul anterior
Subiectul următor
Poate gelozia distruge o relatie?
Autor Mesaj
Drakusoru
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 01/Dec/2006

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
Da normal ca gelozia poate desface o relatie...Chiar cred ca este chiar prima cauza Confuz Nu credeti? Confuz
Mar, 05 Dec 2006 00:51 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vialy
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 03/Dec/2006

Mesaj LOGIC!! Răspunde cu citat (quote)
Dupa parerea mea gelozia este unul dintre factorii principali care pot distruge o relatie ...Iar in alta pordine de idei...din moment ce nu ai incredere in partenerul\a ta\tau nu cred ca ar trebuii sa mai continui relatia...pentru a nu ajunge la gelozia ...caci in cele din urma oricum se destrama aceasta relatie:P
Mar, 05 Dec 2006 23:35 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibicu-g
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 12/Dec/2006

gelozia este primul dusman al IUBIRII si al unei relatii , pentru ca te face orb si vezi numai aberatii,prietenii buni ,asa zisi,te ajuta sa te disperi mai tare,si multa lume care e geloasa nu mai verifica daca e adevarat ce aud si strica o relatie care tine de cina stie cat
Mar, 12 Dec 2006 13:55 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Darinio
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 14/Noi/2006

din pacate Da!!
Lun, 25 Dec 2006 00:11 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Darinio
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 14/Noi/2006

ba bucur ca inca nu mi s-a intamplat!!
Lun, 25 Dec 2006 00:12 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DR_HOUSE
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 25/Sep/2006
Locaţie: Bray - Ireland

Raspunsul este Da,gelozia poate sa strice o relatie! Nu are rost sa dezbat chestia asta.E verificata si rasverificata!

Mie, 24 Ian 2007 21:25 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Unique
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 26/Ian/2007

Hahaha!
In special daca este nefondata..
Dum, 04 Feb 2007 21:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei__
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 08/Ian/2007
Locaţie: Sibiu

hmmmmmmmmmmmmmmmmmmm....depinde si de femeie
Lun, 05 Feb 2007 15:20 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DR_HOUSE
Avansat
Avansat

De cele mai multe ori gelozia e rodul imaginatiei bogate,ca urmare a lipsei de incredere si de comunicare.E drept ca sunt unele persoane,de ambele sexe care sunt bolnave de gelozie,fara nici un motiv.Sunt INCURABILE!

Vin, 09 Feb 2007 00:32 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
v@ly4ever
Cont dezactivat

Data înscrierii: 28/Noi/2006

Gelozia apare atunci cand iubesti prea mult. Bineinteles nu e bine sa fii excesiv dar nici prea indiferent. Pentru a fii gelos trebuie sa ai un motiv aparte, un motiv care chiar sa te puna la banuieli.
Sâm, 10 Feb 2007 23:38 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DR_HOUSE
Avansat
Avansat

Gelozia apare odata ce increderea dispare! Credeti-ma ca e foarte adevarat ce va spuns.Cand ai incredere intr-o persoana,NU POTI SA FI GELOS!

Dum, 11 Feb 2007 13:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
leroi
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 15/Dec/2006

Mesaj Definitii si iar definitii pentru "gelozie" Răspunde cu citat (quote)
Am vazut ca destule persoane considera gelozia o boala, un fenomen care poate lovi fara instiintare oricand si care nu poate fi controlat.

Dupa mine, lucrurile sunt mult mai simple:
Gelozia = Lipsa de incredere.
Lipsa de incredere se datoreaza lipsei de comunicare eficienta (exista si comunicare fara concluzii sau fara rezultate care este egala cu zero).

Solutia la gelozie: comunicare eficienta, cunoasterea partenerului, incredere, responsabilitate, respect. Daca ambii parteneri intrunesc elementele astea si sunt sanatosi mental, nu ar trebui sa existe gelozie.
Mar, 05 Iun 2007 15:53 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
senseicarmen
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 30/Mai/2007

Mesaj cu siguranta Răspunde cu citat (quote)
da, gelozia distruge o relatie si il imbolnaveste si pe partener ori de gelozie ori de nervi!
asa o relatie ...dupa parerea mea...nu ar trebui sa continue! Mad cand apuci sa termini cu ea, te trezesti ca ai pierdut timp pretios! iar timpul este cel mai mare dusman al nostru care nu iarta! (adica nu se intoarce) Zambet
Joi, 07 Iun 2007 20:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ocean
Senior Diseara.Ro
Senior Diseara.Ro

Data înscrierii: 14/Iul/2007
Locaţie: Cluj-Napoca

Da, gelozia strica multe cupluri. Pe celelalte le strica cauzele care in mod normal provoaca gelozia. Parerea mea e ca gelozia este o problema de cuplu. Indivizii care intr-o relatie se manifesta ca gelosi, in alta nu sint deloc. Binenteles, exista si cazuri clinice...
Lun, 24 Sep 2007 20:05 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihai
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 06/Ian/2006

Din pacate pentru cei care condamna cu usurinta gelozia, cred ca gelozia are intotdeauna un motiv initial.
Cred ca mai intai trebuie desfiintat motivul geloziei, pentru ca apoi, doar cu timpul (din pacate), gelozia sa dispara. Cateodata nu e usor sa desfiintezi acel motiv initial, dar eu cred ca merita sa faci asta pentru cel/cea care isi consuma atata energie pentru fiinta ta.
Sâm, 08 Dec 2007 12:56 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ramonik88
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 10/Feb/2008

eu sunt una din persoanele geloase Foarte trist ....nu vreau asta......si sincer nici nu am motiv(de la partenerul de viata)...dar nu stiu Exclamare Exclamare Exclamare Intrebare Exclamare .....pur si simplu sunt foarte geloasa......e foarte rau sa fi gelos.....din7zile 5 ma cert Mad .....nu pot sa scap de"boala asta"dar nahhhh asta sunt..Confuz?.......deocamdata nu ne-am certat prea rau din cauza geloziei.....dar nu se stie.......bine ca am inplinit 3ani de cand suntem inpreuna Foarte fericit Foarte fericit Foarte fericit ........am langa mine un om foarte calm Socat ....norocul meu
Lun, 11 Feb 2008 02:45 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ramonik88
Nou venit
Nou venit

ahhhhhh am uitat sa precizez....prietenul meu este unul dintre baietii care au fost dati exemplu la TV.......cei mai de temut hooligani de pe stadion.....cei5-6..nu mai stiu exact cati sunt... Exclamare Exclamare Laughing Laughing Laughing .......ehhhh...in fine.....problema e ca in relatia noastra eu sunt cea rea......si foarte geloasa......si enervanta......etc.etc......nu stiu cum sa scap de "boala asta" Foarte trist
Lun, 11 Feb 2008 02:51 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kamikaze
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 05/Noi/2006
Locaţie: acolo unde soarele rasare doar daca-l platesti...

ramonik88 a scris:
ahhhhhh am uitat sa precizez....prietenul meu este unul dintre baietii care au fost dati exemplu la TV.......cei mai de temut hooligani de pe stadion.....cei5-6..nu mai stiu exact cati sunt... Exclamare Exclamare Laughing Laughing Laughing .......ehhhh...in fine.....problema e ca in relatia noastra eu sunt cea rea......si foarte geloasa......si enervanta......etc.etc......nu stiu cum sa scap de "boala asta" Foarte trist

=))))))))Ce norocoasa esti Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Lun, 11 Feb 2008 03:00 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
DR_HOUSE
Avansat
Avansat

Ramona,in primul rand te contrazici: in primul post spui ca ai langa tine un om foarte calm,iar in al doilea spui ca e unul dintre cei mai temuti huligani de pe stadioane.In plus,nu vad de ce postezi 2 mesaje una dupa alta atata vreme cat exista buton pentru edit si poti sa-ti completezi mesajul anterior.Probabil e si din cauza ca moderatorii dorm "in papucii statului" Pervers de malefic

Mar, 12 Feb 2008 02:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
balexis_old
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 02/Mai/2007

DR_HOUSE a scris:
Ramona,in primul rand te contrazici: in primul post spui ca ai langa tine un om foarte calm,iar in al doilea spui ca e unul dintre cei mai temuti huligani de pe stadioane.In plus,nu vad de ce postezi 2 mesaje una dupa alta atata vreme cat exista buton pentru edit si poti sa-ti completezi mesajul anterior.Probabil e si din cauza ca moderatorii dorm "in papucii statului" Pervers de malefic

pai cat suporta acasa... defuleaza si el cand bate cu lantul pe unul sau pe altul. in rest e un mielusel gelos
p.s. sper ca nu e greu sa scrii incatusata Laughing
Mar, 12 Feb 2008 14:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ramonik88
Nou venit
Nou venit

in primul rand nu ma contraziceam DR_HOUSE,cand e cu mine este foarte calm si cuminte....iar cand este pe stadion Confuz ...e altfel... Confuz .....,in al2-lea rand,sincer,in momentul ala nu am vazut k pot da edit.

iar ptr. balexis,ai fos comic la faza"pai cat suporta acasa... defuleaza si el ..." Laughing Laughing Laughing ......mi-a placut asta Fa cu ochiul ......dar nu e chiar asa.....si prietenul meu nu e cel care a dat cu lantul....nu e chiar atat de agresiv Exclamare Exclamare ......iar incatusata nu voi fi niciodata de nimic si de nimeni......

dar eu nu v-am cerut sa fiti carcotasi Mad ....ci v-am cerut sa i-mi dati Sageata un SFAT......in fine.....asa e romanul.... Mad Malefic sau Foarte furios [/u]
Mar, 12 Feb 2008 19:18 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
balexis_old
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 02/Mai/2007

gelozia se poate naste si din lipsa increderii in partener. tu stii mai bine daca ai motive sau nu
daca este "nativa" nu ai ce sa faci, decat sa te rogi ca persoana care iti este alaturi sa nu fie foarte deranjata. din proprie experienta, iti spun ca te poti controla o data, de doua ori... dar pana la urma "iti dai drumul" si i le spui si pe alea din urma Laughing o fi si zodia de vina... who knows
p.s. scuze, glumeam, sunt convins ca nu esti legata
Mar, 12 Feb 2008 23:18 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DR_HOUSE
Avansat
Avansat

Scuze,dar nu ma pot abtine....poate ca nu te leaga nimeni si nimic,dar poate vei ajunge sa ceri tu singura sa te lege,ca sa experimentezi....altceva Foarte fericit

On topic - parerea mea despre gelozie mi-am exprimat-o in cateva posturi mai sus

Joi, 14 Feb 2008 15:09 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
JST.BlaCkFurY
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 15/Ian/2008

Da,gelozia poate distruge o relatie.
Aveam o prietena cam geloasa iar mie nu imi plac fetele geloase Zambet
Iar odata vroia sa vada dak ii sunt fidel si si-a schimbat nr de telefon si s-a dat drept alta fata,dar mi-am dat seama repede k e ea Laughing
Si i-am zis ciao Laughing dupa aia a venit maine la mn si zicea k nu a fost ea ci sorsa Socat
oricum sunt sigur k ea a fost Laughing Laughing Laughing

Joi, 14 Feb 2008 19:43 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ssymonna
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 01/Iun/2006

Gelozia e ca sarea si piperul...daca nu exista,nu e iubire.Dar dar daca este administrata excesiv...dauneaza grav..relatiei:D
Vin, 15 Feb 2008 16:34 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Arhiva Diseara.Ro Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3  Următoare
Pagina 2 din 3

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum