DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - CANTAREATA CHEALA
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
CANTAREATA CHEALA

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Teatru Subiectul anterior
Subiectul următor
CANTAREATA CHEALA
Autor Mesaj
Mihaizza
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 13/Oct/2008

Mesaj CANTAREATA CHEALA Răspunde cu citat (quote)
Vineri, 30 ianuarie 2009, orele 19:00, Teatrul Studentesc PODUL prezinta spectacolul "Cantareata cheala" de Eugene Ionesco. Regia: Crista Bilciu. Distributia: Anda Saltelechi, Ioana Zarnescu, Andrei Negoita, Daniel Mecu, Cristina Plesa, Cristian Neacsu, George Cretu. Intrarea este libera in limita locurilor disponibile.

Un camin londonez, Smith si Martin - doua cupluri prafuite de englezi care cunosc eticheta si arta de a conversa intr-o vizita, Mary - menajera care nu e ceea ce pare, un Pompier insarcinat cu o misiune speciala si o conversatie in care conventionalitatea si politetea sunt duse in extrema. Un text absurd, un grup de actori gata sa faca orice nebunie cu mare profesionalism si un spectacol de un comic contagios.

"Şase capete vorbitoare, decupate in întuneric numai de halo-ul unei lanterne, un dulap în flăcări şi o hipnotizantă cântăreaţă cheală, care intonează Barcarolle de Offenbach, luminată palid de flacăra unei lumânări - iată ultimul spectacol regizat de Crista Bilciu.(...)
Timp de 50 de minute, actorii se joacă, plini de dezinvoltură şi spontaneitate, prin noianul de cuvinte ionesciene, speculând foarte bine situaţia în care se află familia Smith şi Martin: o vizită convenţională, în care politeţea este dusă în extremă.
Simplitatea apariţiei lor (feţe fără corp, grimate cu alb, luminate de lanterne de parcă ar fi nişte note muzicale pe un portativ) adaugă spectacolului o notă de eleganţă, scoţând în evidenţă expresivitatea actorilor şi talentul cu care mânuiesc arta improvizaţiei." (Dana Marinescu)

"Fiecare text este pentru mine o aventura, o padure virgina in care ma arunc impreuna cu actorii, suntem ca niste exploratori plini de entuziasm. Chiar inainte de "Cantareata cheala" lucrasem "Cu usile inchise" si "Asteptandu-l pe Godot" - un text sumbru si altul foarte serios - simteam nevoia sa ne jucam, sa improvizam. Totul ne-a amuzat foarte tare, apoi a fost un moment de panica cumplita: oare era amuzant si pentru privitori?
La jumatatea premierei, cu publicul in sala, inca nu eram sigura daca reusisem sau o dadusem in bara groaznic. Auzeam oamenii razand, dar nu eram sigura ce se intampla. Li se parea amuzant ce facusem sau radeau de noi? Nici dupa ce am realizat ca era bine, dupa ce ne-a felicitat dl. Catalin Naum (care, pentru prima data in 3 ani, statuse in public, chiar in primul rand), nici dupa aceea nu m-am dezmeticit: va sa zica, am simtul umorului, pot face publicul sa rada? Curios, pentru ca eu mi-am dorit dintotdeauna sa-l fac sa planga..." (Crista Bilciu)

Mai multe informatii si fotografii puteti gasi la adresa:
http://cantareatacheala.wetpaint.com/

Vin, 30 Ian 2009 16:31 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CristaBilciu
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 28/Aug/2007

Mesaj Videoclip "Cantareata cheala" pe Youtube Răspunde cu citat (quote)
Puteti urmari un clip din "Cantareata cheala" la:

http://www.youtube.com/watch?v=JWLm8zYLNZw
Dum, 15 Mar 2009 22:25 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Teatru Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum