DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Credeti ca exista viata dupa moarte?
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Credeti ca exista viata dupa moarte?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Discutii intre prieteni Subiectul anterior
Subiectul următor
Credeti ca exista viata dupa moarte?
Autor Mesaj
aldo
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 11/Iun/2006

Mesaj viata Răspunde cu citat (quote)
eu unul cred dar pina acum nu am intilnit pe nimeni de pe la noi,numai ce am vazut pe discovery
Dum, 11 Iun 2006 19:12 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Anonymous

Mesaj Re: viata Răspunde cu citat (quote)
nu exista pentru ca atunci cand ai murit nu faci nimic decat dormi dar dupa lupta dintre bine si rau D-zeul va trimite in continuare in somn peraoanele ce au facut mult rau in viata asta iar cele ce au facut numai bine se vor trezi din somn. Laughing Foarte fericit Foarte fericit
Mar, 27 Iun 2006 13:21
boby6fingers
Vizitator

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
sperca raspunsul meu de mai devreme sa te ajute Foarte fericit Foarte fericit Foarte fericit Foarte fericit
Mar, 27 Iun 2006 13:23
V|p3r_m3n
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 08/Mai/2006

Mesaj LOL Răspunde cu citat (quote)
greu de spus,dar daca tii asha mult sa aflii stii ce sa faci? sa intri in moarte clinica
Mar, 08 Aug 2006 13:46 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vanesa
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 09/Iul/2006

Mesaj viata dupa moarte? Răspunde cu citat (quote)
Un subiect interesant Cred ca multi ar vrea sa stie dar poate ca dintr-un anume motiv, e mai bine sa nu stim E cineva care a fost in moarte clinica sa ne povesteasca? Intrebare
Sâm, 12 Aug 2006 22:11 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oanaO
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 15/Iul/2006

Mesaj Viata dupa ce murim...?! Răspunde cu citat (quote)
m-a surprins intrebarea de genul asta aici pe net. credeam ca aibi domneste o alta stare de spirit. oricum, parerea mea este co un raspuns nimeni nu are si nu va avea vreodata. e prea mult, prea greu... Trebuie luate lucrurile asa cum sunt si sa mergem mai departe. cred ca asa e cel mai ...corect. sa nu ne consolam cumva ca vom mai avea vreo sansa de mai bine..dupa... NU! doar aici si acum. parerea mea. Zambet
Lun, 14 Aug 2006 19:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bizonul
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 17/Aug/2006
Locaţie: pe strada..

unchiu' meu mi-a zis o data mai demult ca el crede in viatza de dupa moarte, convins fiind de experientza traita chiar de el 1-2 ori.imi zicea ca simte cum pluteste si se trezeste intr-un camp cu foarte multe flori si soare si unde este multa liniste.zicea ca este o senzatie de liniste si ca nu ii era frica..l-am intrebat daca era ca un vis si radea pe sub mustatza..mai degraba ganditor
parerea mea ca exista ceva, dar ...
Lun, 28 Aug 2006 10:42 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DaNN
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 10/Iul/2006

bizonul a scris:
unchiu' meu mi-a zis o data mai demult ca el crede in viatza de dupa moarte, convins fiind de experientza traita chiar de el 1-2 ori.imi zicea ca simte cum pluteste si se trezeste intr-un camp cu foarte multe flori si soare si unde este multa liniste.zicea ca este o senzatie de liniste si ca nu ii era frica..l-am intrebat daca era ca un vis si radea pe sub mustatza..mai degraba ganditor
parerea mea ca exista ceva, dar ...

si cand iti spunea unchiu tau asta ?
inainte de a te baga la somnik ? Ochii peste cap
Mie, 30 Aug 2006 15:09 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bizonul
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

ai ghicit..numai ca astea nu sunt povesti de adormit copii, ma intelegi? Fa cu ochiul
Mie, 30 Aug 2006 18:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DaNN
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 10/Iul/2006

trebuie sa fac un efort mare ca sa te cred... Ochii peste cap
insa mai povesteste-ne cate ceva despre unchiu` tau...
Mie, 30 Aug 2006 20:45 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bizonul
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

din pacate raman doar la acest nivel de povestire..sorry poate cu alta ocazie sa aflu mai multe si va anuntz Sageata ...
Mie, 30 Aug 2006 21:33 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Corr
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 10/Aug/2006

Cred ca exista "viata" de dupa "moarte''. Daca acceptam ca spriritul este peren, daca acceptam ca este o forma de energie, devine poate, mai usor de acceptat pentru sceptici. Oamenii sunt inclinati sa nu creada daca nu "vad"... Pot spune ca mi s-a intimplat cu mama cind a murit. Daca nu ar mai fii fost o nepoata de-a mea nu as fii spus la nimeni de teama sa nu creada ca sunt putin "dusa"...Insa .... Am trait experienta ca mama era cu mine desi trupul ei neinsufletit zacea intins in pat... Nu cred ca este cazul, si cred ca nu intereseaza sa povestesc ce s-a intimplat atunci, dar pot sa va zic ca mult timp am visat-o pe mama venind la mine in vis, constientizind ca era moarta. Am visat-o in momente de cumpana. Si de cite ori m-a cuprins disperari dupa ce ma rugam la Dumnezeu, ma rugam la spiritul ei care cu siguranta nu s-a desprins de noi, copiii ei, murind de o boala crunta stiind ca mai aveam nevoie de ea. Deci , cu speranta ca nu am parut deplasata, in fond este ceea ce am simtit eu, pot sa afirm cu convingere ca exista ceva mai mult decit neant dincolo. Exista si o carte care chiar asa se si numeste "Viata de dupa moarte" unde sunt expuse studii, povestiri si pareri de oameni care si-au dedicat activitatea spre a incerca sa depaseasca aceste bariere ale slabiciunii umane.
Mie, 30 Aug 2006 22:49 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocanita4u
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 24/Aug/2006

scut si la obiect...da cred.
Mie, 30 Aug 2006 23:46 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tonys
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 01/Mai/2006

Mesaj viata dupa moarte Răspunde cu citat (quote)
[color=blue]Daca crezi in Dumnezeu si faci fapte bune exista iar daca nu crezi si esti "smeker" fazele aceastea de adolescenta pt tine nu va exista
Pe scurt: Totul depinde de tine ! Fa cu ochiul
[/color]
Dum, 24 Sep 2006 22:08 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ene
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 03/Mai/2006

Dar exista viata inainte de moarte?
Mie, 11 Oct 2006 13:23 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Intrebarea ta, draga Ene, se vrea intriganta. Din pacate, nu este Zambet
Vin, 13 Oct 2006 00:30 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ene
Nou venit
Nou venit

Eu am luat-o un pic la misto, ca asa trebuie luata viata (si ea ne ia pe noi la misto Laughing ), dar intrebarea cu moartea este foarte serioasa, cel putin pentru mine. Smeker O sa va spun o chestie faina: nu poate decat sa existe continuitate dupa moarte; explicatia: daca nu mai existam dupa moarte (sub vreo forma constienta) nu avem cum sa ne dam seama, nici macar ca nu mai existam, fiindca tocmai asta inseamna sa nu mai existam (e un paradox). Confuz Nu stiu (e raspunsul meu actual), 'om muri si 'om vedea Exclamare
Vin, 13 Oct 2006 07:27 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Ei, uite, asa mai merge.

As pune o intrebare: de ce ne este frica de moarte ? Ce conteaza mai mult ? Faptul ca nu stim ce va urma, sau poate pentru ca viata se termina si poate nu apucam sa facem tot ce vrem, sau poate pentru ca moartea poate fi dureroasam si violenta, sau din alte motive ?
Vin, 13 Oct 2006 08:06 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ene
Nou venit
Nou venit

Gaby, ai pus o problema foarte interesanta (de ce ne e frica de moarte). Cert este ca numai constientizand existenta sinelui, a vietii noastre si posibilitatea mortii, ne putem confrunta cu frica de moarte; de aceea copiii (mai ales cei mici) si animalele (posibil in afara de cele foarte evoluate <ex. maimute antropoide>) nu prezinta aceasta frica de moarte. Si totusi, cred ca fiecare dintre noi a visat macar o data ca se afla in pericol de moarte, sau moartea era iminenta, sau chiar am murit si imediat ne-am trezit, si nu se poate spune ca eram constienti, dar totusi sentimentul fricii de moarte exista. Pfu... deja ma combat singur. Confuz
Nu stiu de ce ne este frica de moarte; trebuie sa ne mai gandim... Smeker
Vin, 13 Oct 2006 20:23 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
RealSpeed
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 05/Oct/2006

eee....Dragi Copii Zambet) , Nu este om cu-i sa nu-i fie frica de moarte ! Moartea este un dar dela dumnezeu , precum si viata .... Ne este frica de moarte fiind.ca nu ne gandmin pozitiv ! Ne gandim tot la asta : Waii....ce o sa ma fak daca mor ... unde voi ajunge Trist( ... si daca nu o sa ajung in Rai , daca voi ajunge in iad Trist( ! Nu trebuie sa ne gandim in asa fel !! Toti murim odata ! Da sa murim cu mandrie si cu gandul ca Vom Ajunge in Paradis !! Cu Credinta in Dumnezeu Rusinat
Vin, 13 Oct 2006 21:53 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
angel_sanctuary
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 07/Oct/2006

Eu cred ca exista. Atunci cand am murit mi-a aparut o lumina calda care se deschidea din ce in ce mai tare la culoare si chiar daca este puternica nu te dor ochii. M-a cuprins un sentiment placut de liniste si pace. Eram constienta de mine, adica imi aduceam perfect aminte cine sunt, unde am fost si ce am facut. Singurele chestii care mi se pareau ciudate, au fost ca nu simteam nevoia sa respir si nu puteam sa-mi vad corpul. Mi-a placut la nebunie acolo unde ma aflam, te simti iubit, protejat si fara griji...si nu eram singura, simteam ca cineva mai este acolo cu mine, nu l-am vazut dar l-am simtit peste tot. A fost minunat!!! Atunci cand m-am trezit inca mai simteam acea ''entitate'' si de atunci tot o simt in continuare. Stiu ca multi ma cred dusa dar eu stiu bine ce am simtit si mai stiu ca nu sunt singura care a trait asa ceva...M-ar interesa mult sa aud niste opinii de la voi, sincer.
Joi, 19 Oct 2006 13:50 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
love_lore
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 29/Oct/2006

ei bine eu cred ca exista viata dupa moarte si mai stiu ca asta de numeste [/b] Sageata REINCARNARE ASTA E PAREREA MEA Laughing Laughing Laughing Fa cu ochiul
Lun, 30 Oct 2006 17:07 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
love_lore
Nou venit
Nou venit

[u][i]EI BINE SUNT DE PARTEA LUI TONYS[/i][/u]
Lun, 30 Oct 2006 17:13 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
love_lore
Nou venit
Nou venit

[b]AM INCEPUT SA INTELEG CE ESTE CU SITEUL ASTA Fa cu ochiul Confuz Laughing Scoate limba [/b]
Lun, 30 Oct 2006 17:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
red
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 16/Oct/2006

Mesaj Uite ca am mai descoperit un subiect interesant :) Răspunde cu citat (quote)
Moartea este singurul lucru cert din toata viatza voastra ... shi voua va e frica?
Doar pe moarte te potzi baza, deshi vine neinvitata ... vine negreshit Zambet

Nu vreau sa sune dur... dar ... asta gandesc

Viatza dupa moarte ... mistica ofera o imagine frumoasa shi clara ... poate va pica ceva in mana shi cititzi Zambet
Mie, 01 Noi 2006 14:13 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Discutii intre prieteni Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum