DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Subiectul anterior
Subiectul următor
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Autor Mesaj
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Aug/2007

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
(Pai trebuie sa imi termin studiile[/quote]

Te-ai gandit vreodata sa-ti termini studiile in alta tara?
Cu diploma din Romania nu faci mare lucru, cel putin in SUA, nu stiu in Europa!
Ai avea un avantaj fantastic sa-ti iei diploma si master-ul in alta tara....de fapt in tara in care vrei sa te stabilesti!
Mai gandeste-te.....exista programe speciale in acest sens!
Joi, 29 Mai 2008 21:06 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arian
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 03/Mar/2008

...robredo a scris:
eu unul am citit ...dar eu te-am intrebat de ce nu faci altceva decat sa stai la tampenia aia de fast food....?....sunt poate motive intemeiate dar din ce ai scris acolo eu unul nu vad care te impiedica ....asta cu firmele romanesti si cu tehnologiile autohtone sunt de acord cu tine dar foarte bine potzi sa faci tu o chestie pt tine si sa nu mai depinzi de tine ....nu cred ca acea fabrica din anglia itzi poate face viatza mai roz .....eu unul itzi doresc bafta pe unde ai sa ajungi dar sa fi sigur ca nu itzi va fi usor .....poate ca momentan nu realizezi ca nu umbla cainii cu covrigi in coada pe nicaieri ....
.Stiu prea bine ca in strainatate munca e munca ,dar macar acolo poti sa faci ceva cu salariul ,eu vad realitatea de zi cu zi din Romania si vad ca nu pot sa ma realizez aici
Joi, 29 Mai 2008 21:10 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Apr/2008
Locaţie: ...timisoara

Arian a scris:
...robredo a scris:
eu unul am citit ...dar eu te-am intrebat de ce nu faci altceva decat sa stai la tampenia aia de fast food....?....sunt poate motive intemeiate dar din ce ai scris acolo eu unul nu vad care te impiedica ....asta cu firmele romanesti si cu tehnologiile autohtone sunt de acord cu tine dar foarte bine potzi sa faci tu o chestie pt tine si sa nu mai depinzi de tine ....nu cred ca acea fabrica din anglia itzi poate face viatza mai roz .....eu unul itzi doresc bafta pe unde ai sa ajungi dar sa fi sigur ca nu itzi va fi usor .....poate ca momentan nu realizezi ca nu umbla cainii cu covrigi in coada pe nicaieri ....
.Stiu prea bine ca in strainatate munca e munca ,dar macar acolo poti sa faci ceva cu salariul ,eu vad realitatea de zi cu zi din Romania si vad ca nu pot sa ma realizez aici

nu vreau sa te supar sau ceva de genul dar observ ca este foarte important timpul in care te reralizezi material ....nu stiu acum cat de multe sti tu despre munca in strainatate dar eu unul am fost si stiu foarte bine un singur lucru .....daca nu ai si acolo o propta esti fiul ploii.....inca odata vreau sa-ti spun ca nu imi permit sa fiu ironic la adresa nici unui user de aici dar asta este parerea mea ......decat codas la altzii ....mai bine fruntas la mine in tzara ....

Joi, 29 Mai 2008 21:35 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Arian a scris:
Pai trebuie sa imi termin studiile.

Inseamna ca acum esti la facultate ? In ce an ? Si cam ce studii ti-ai planificat pentru urmatorii 6 ani ?

Vin, 30 Mai 2008 12:30 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arian
Nou venit
Nou venit

nu-s la facultate ,trebuie sa imi termin liceul ,adica sunt la frecevanta redusa si acum in iunie termin a 9-a si inntru in clasa a 10-a ,de fapt am aproximat gresit 5 ani ,si dupa plec de descurcat ma descurc eu ,motivele pentru care vreau sa plec din Romania le-am scris ,deci sa mai zica si altcineva de ce vrea sa emigreze ,ca nu cred ca sunt singurul care vrea sa plece
Vin, 30 Mai 2008 16:42 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Arian a scris:
nu-s la facultate ,trebuie sa imi termin liceul ,adica sunt la frecevanta redusa si acum in iunie termin a 9-a si inntru in clasa a 10-a ,de fapt am aproximat gresit 5 ani ,si dupa plec de descurcat ma descurc eu ,motivele pentru care vreau sa plec din Romania le-am scris ,deci sa mai zica si altcineva de ce vrea sa emigreze ,ca nu cred ca sunt singurul care vrea sa plece

io nu ma gandeam ca esti chiar asa de mic..... Foarte fericit ...sau poate ca atunci cand trebuia sa faci scoala ai sarit peste ea ...(nu conteaza asta )dar pana vei termina tu scoala ....mai este ceva timp si pana atunci poate ai sa gandesti altfel .....altzii care vor sa plece poate ca nu au curajul tau de a vb despre asta ....deci eu unul itzi urez bafta in tot ceea ce vrei sa faci .....

Vin, 30 Mai 2008 17:07 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Pentru Arian

Si eu iti urez mult succes si indeplinirea tuturor dorintelor!
Good luck man!
Vin, 30 Mai 2008 17:15 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arian
Nou venit
Nou venit

Multumesc de urari ,sa mai scrie si altcineva ca eu am fost deja subiect de discutie pe 2 pagini Laughing
Vin, 30 Mai 2008 22:29 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

man ...nu cred ca a incercat careva sa-tzi taie din elan ....totul este sa scotzi esentzialul din cele scrise pe aici legat de problemele expuse de tine ...si daca reusesti asta ...deja este mai bine ....bafta .... Foarte fericit

Sâm, 31 Mai 2008 21:56 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ioansorin
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 05/Aug/2008

Buna subiectul forumului ma determinat sa ma inscriu si sa discut cu dumneavoastra pentru ca imi doresc ca impreuna cu sotia si cei 3copii ai mei sa emigrez si asta din cauza ca in Romania nu se poate trai decent din munca cinstita si eu asta sunt muncitor .asa ca va rog un sfat o idee
Mar, 05 Aug 2008 10:43 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doghi
Moderator Forum Diseara.ro

Data înscrierii: 23/Dec/2006

Un sfat : dute doar u prima data in spania sau italia , stai 1 , 2 ani pana o sa ai un loc de munca stabil si o locuinta , si dupa ii iei si pe ei Scoate limba
Mar, 05 Aug 2008 13:16 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Pentru Ioansorin:

Poate o sa ti se para ca sunt dur dar daca vrei sinceritate, asteapta-te si la ce nu-ti place sa auzi!
La varsta de 40 de ani o sa fie un pic mai greu dar nu este imposibil. Totul este sa vrei cu adevarat,
sa muncesti greu, sa inveti foarte repede limba tarii unde vrei sa te stabilesti si sa te adaptezi la noul stil de viata.
Daca te-ai hotarat la o anumita tara, fa-ti lectiile de acasa, vezi ce sanse ai in acea tara, daca vei fi primit ca emigrant,
daca poti invata limba, daca se gasesc locuri de munca si..........multe altele. Pleaca singur si incearca sa-ti faci un statut dupa care iti vei chema si familia. Asta nu inseamna ca nu puteti pleca cu totii odata, pentru asta va trebuiesc multi bani si pe cineva care va poate ajuta dincolo atat din punct de vedere material cat si spiritual.
In Canada ar fi locul cel mai indicat pentru a pleca toti odata.
Deocamdata atat.........daca mai ai intrebari, suntem aici pentru tine!
Mar, 05 Aug 2008 18:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Data înscrierii: 11/Mar/2008
Locaţie: in dreapta ta... stanga cum stai cu fata

Asa, sa ma bag si eu, Gica-contra. Eu nu recomand emigrarea separata, poate din simplul motiv ca eu nu as facea-o. Nu as fi lasat nici sotul sa plece singur, nu as fi plecat nici eu singura. cand te duci la lucru peste hotare e una sa mergi singur (desi nici acolo eu nu prea imi dau acordul), dar sa te hotarasti sa emigrezi e un drum pe care, parerea mea, toata familia trebuie sa il parcurga. Am argumente suficiente, de la raceala care poate sa apara, (si de aici se pot deduce altele si altele), pana la faptul ca exista sansa ca ulterior, ceilalti membri ai familiei sa nu fie multumiti si sa dea vina pe cel care a 'batatorit' drumul...
Sunt perfect de acord cu Mcara, documentarea trebuie sa fie foarte serioasa si aprofundata, cu bune si cu rele, nu va asteptati sa mergeti la pomul laudat, cu cat asteptarile sunt mai realiste si mai mici, cu atat dezamagirea va fi mai mica. Noua ne-a placut din prima, si cu greu am gasit puncte negative (nu ca nu ar fi, doar ca am incercat sa le transformam in ceva bun), dar trebuie motivatie puternica si incredere. Si da, Canada e intradevar un loc bun de emigrat cu familia. Pt mine, pt noi, Canada nu a fost locul in care sa venim sa ne imbogatim peste noapte, a fost doar portita spre ceva mai bun, spre o noua sansa. A fost o provocare.
Varsta e un factor important, dar nu decisiv in reusita. Am cunoscut o familie care a emigrat la 50 de ani, aici au facut scoala si au reusit rapid sa se integreze la noul stil de viata. Nu sunt singurul exemplu, doar ca ei mi-au ramas in minte pt ca i-am vazut foarte hotarati si cu picioarele pe pamant.

Sunt multe de spus despre emigrare, fiecare are o parere proprie, ia de aici doar ce crezi ca se potriveste cu situatia ta, pune in ecuatie si vezi ce rezultat obtii.

Speak your mind even if your voice shakes Foarte fericit

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Mie, 06 Aug 2008 05:29 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ioansorin
Nou venit
Nou venit

Salut tuturor celor ce mi-ati raspuns .Din sfaturile voastre am inteles problema mea pentru ca mi-as dori sa plec impreuna cu familia si asta este mai greu dar sper ca pana la urma voi reusii.Inca o data multumesc pentru sfaturi
Mie, 06 Aug 2008 08:17 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ioansorin
Nou venit
Nou venit

Buna va spun tuturor si administratorului care m-ia trimis un email .trebuie sa rwcunosc ca scriu mai greu si citesc mai mult de acea nu am mai scris desi am urmarit cele scrise cu atentie.
Vin, 08 Aug 2008 10:08 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Coyote
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 21/Iul/2008

Hmmm.... Emigrare....
Într-un fel si eu am emigrat, sunt plecata de 10 ani din România, si credeţi-mă ca nu îmi lipseşte de loc. Singurul lucru care îmi lipseşte sunt familia si prieteni, nu ca aici nu mi-aşi fi făcut prieteni, dar nici pe cei din România nu-i pot uita. Mi sa oferit ocazia sa mă reîntorc in România, dar... deja am casa mea, "acasă" este aici unde mă aflu acum. România nu mia oferit nimic, si după ce am văzut mentalitatea de aici mie foarte greu sa mă întorc din nou la ceea ce am făcut. Si credeţi-mă ca am avut un loc de munca foarte bun, dar...aici îmi este mult mai bine.
E adevărat ca nu sunt foarte departe de România, dar asta nu înseamnă ca vin destul de des, si de cate ori vine, după 3 zile vreau sa plec cat mai repede. E atâta mizerie, si nu ma refer numai la mizeria din oraşe din sate etc etc, mă refer la mizeria din sufletele oamenilor.
Sâm, 09 Aug 2008 14:34 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ioansorin
Nou venit
Nou venit

Cand am citit prima data acest forum am sperat ca in tmp sa citesc si despre acei romani care plecand de aici s-au realizat si cunosc multe cazuri cat si marturisiri a celor care nu au reusit .Sa discutam asa de dragul dialogului nu stiu daca ne ajuta cu ceva daca ne imbogateste macar in plan psihic.Eu o spun cinstit ca pana la urma voi emigra macr ca copii mei sa traiasca mai bine si sa nu munceasca ca mine in aceasta tara ca unii sa triasca bine si eu sa traiesc aproape de limita saraciei[/b]
Dum, 10 Aug 2008 22:35 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ocean
Senior Diseara.Ro
Senior Diseara.Ro

Data înscrierii: 14/Iul/2007
Locaţie: Cluj-Napoca

Treaba clara, daca as sta mai bine cu banii as pleca. Aici am deja casa mea si un echilibru, daca plec, le pierd, si e greu sa le recistig. Deci stau aici numai din inertie. Parerea mea e ca Romania e o tara total necivilizata, aproape barbara. Oamenii traiesc ca in epoca sclavagista, au hrana doar cit sa nu cada de pe picioare si a doua zi sa poate merge din nou la munca, rog aici sa nu comenteze cei care fac exceptie (0.00001%). E o societate care sufera psihic din cauza infometarii, oamenii sint violenti, agresivi si suspiciosi. Pacat, locurile astea sint destul de frumoase...
Lun, 18 Aug 2008 09:50 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DR_HOUSE
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 25/Sep/2006
Locaţie: Bray - Ireland

Am vrut neaparat sa impartasesc cu voi aceasta farsa a lui buzdugan...ca sa nu ne miram ca ne dau altii afara de la ei din tara,ca pe asta as da-o afara si de la noi din tara: http://mx.youtube.com/watch?v=JmoZa3dOkvA&feature=related

Vin, 22 Aug 2008 17:24 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Alin_sky_walker
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 09/Feb/2007
Locaţie: Retardia

Eu unul nu as pleca din Romania si daca as fi nevoit sa ma angajez la Prigoana. dar daca totusi am niste preferintse... parca mi-ar placea traiul din Franta pentru ca sunt multe asemanari intre cultura noastra si cea franceza, + ca limbile sunt surori. Sper din tot sufletul ca romanii plecati pe afara pentru un trai mai bun sa aiba noroc si sa nu sufere mai mult decit au facut-o in tara. spun asta deorece stiu ca nicaieri nu e usor, in nici o tara nu umbla ciinii cu covrigi in coada, deci trebuie sa muncesti daca vrei bani mai buni.

Doamne ocroteste-i pe romani!
Sâm, 06 Sep 2008 18:29 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yebogogo
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 30/Mar/2010

Sfatul meu daca esti tanar nu mai sta, timpul trece si apoi apar parerile de rau!
Sant plecat de 28 ani stabilit in South Africa acum sant temporar in UK
Am trait cei mai frumosi ani din viata (tineretea) in tara mea adoptiva si am invatat un lucru:
Tara ta este acolo unde e casa ta,te simti OM,traiesti decent fara grija zilei de maine,
calatoresti unde doresti (ai un pasaport la care nimeni nu stramba din nas)etc etc
Nu mai stati pe ganduri!
Imi pare rau sa o spun: Romania este o tara falimentara![/list][/code][/quote][/u][/i][/b]
Mar, 30 Mar 2010 19:40 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Nu trebuie neaparat sa fi tanar pentru a reusi in viata.........dar in cazul asta, este bine si chiar necesar. Suporti altfel greutatile inerente unei vieti incepute de la zero sau aproape!
Succes tuturor celor care vor face pasul mai devreme sau mai tarziu!!!
Mar, 30 Mar 2010 19:48 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yebogogo
Nou venit
Nou venit

Alin_sky_walker a scris:
Eu unul nu as pleca din Romania si daca as fi nevoit sa ma angajez la Prigoana. dar daca totusi am niste preferintse... parca mi-ar placea traiul din Franta pentru ca sunt multe asemanari intre cultura noastra si cea franceza, + ca limbile sunt surori. Sper din tot sufletul ca romanii plecati pe afara pentru un trai mai bun sa aiba noroc si sa nu sufere mai mult decit au facut-o in tara. spun asta deorece stiu ca nicaieri nu e usor, in nici o tara nu umbla ciinii cu covrigi in coada, deci trebuie sa muncesti daca vrei bani mai buni.

Doamne ocroteste-i pe romani!

Oriunde trebuie sa muncesti ,diferenta ca in Romania muncesti o luna si sai castigul pe o zi din alte tari
Personal consider ca e o jignire sa accepti sa lucrezi in Ro
Mar, 30 Mar 2010 19:48 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yebogogo
Nou venit
Nou venit

mcara a scris:
Nu trebuie neaparat sa fi tanar pentru a reusi in viata.........dar in cazul asta, este bine si chiar necesar. Suporti altfel greutatile inerente unei vieti incepute de la zero sau aproape!
Succes tuturor celor care vor face pasul mai devreme sau mai tarziu!!!

Dar nu stati prea mult pe ganduri! Timpul trece!
Mar, 30 Mar 2010 19:54 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yebogogo
Nou venit
Nou venit

ocean a scris:
Treaba clara, daca as sta mai bine cu banii as pleca. Aici am deja casa mea si un echilibru, daca plec, le pierd, si e greu sa le recistig. Deci stau aici numai din inertie. Parerea mea e ca Romania e o tara total necivilizata, aproape barbara. Oamenii traiesc ca in epoca sclavagista, au hrana doar cit sa nu cada de pe picioare si a doua zi sa poate merge din nou la munca, rog aici sa nu comenteze cei care fac exceptie (0.00001%). E o societate care sufera psihic din cauza infometarii, oamenii sint violenti, agresivi si suspiciosi. Pacat, locurile astea sint destul de frumoase...

Invinge inertia si pleaca! Te asigur , nu ai sa regreti!
Mar, 30 Mar 2010 19:56 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 3 din 4

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum