DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Subiectul anterior
Subiectul următor
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Autor Mesaj
NatyMysin
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 15/Apr/2008
Locaţie: studenta

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
pana si costel pavarotti a ramas in spania Zambet)
Mar, 27 Mai 2008 23:09 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
maryanamiky
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 06/Apr/2008

Gaby a scris:
mcara a scris:
o pereche de tineri care vor sa se casatoreasca neavand niciun ajutor material de la parinti, familie si alti prieteni si neavand un serviciu platit mai mult de 1000 de euro pe luna[...] cati ani le trebuie sa-si cumpere o garsoniera????

Cu o jumatate de an de vechime pe cartea de munca isi pot lua un credit de aproximativ 120.000 de euro pe, sa zicem, 15 ani, cu o rata lunara de 1000 euro; cu asa ceva, in Bucuresti iti iei un apartament de trei camere iar in tara un apartament de 4 camere in orice oras si orice zona. Iar daca te pricepi la acte iti poti lua cu 70000 euro un apartament ANL de 3 camere (lumea o sa zica ca se face cu pile; nu-i adevarat, fratele meu isi ia unul in Giulesti intr-un bloc nou de parter si etaj - e aproape ca la casa -si nu stie pe absolut nimeni, pur si simplu s-a dus cu legea in mana si a completat actele cu sfintenie atunci cand trebuia si cum trebuia).

In Romania cadem adesea in pacatul de a ne jeli, desi statisicile spun ca facem cele mai multe cumparaturi, mai multe decat orice al european; daca tot ne plangem ca nu avem cu ce, cumparaturile astea cu ce le facem ?!

Gabi,

Nu zice nimeni ca se face pe pile, dar ce zici tu, ca poti sa-ti iei un apartament cu 3 camere in Bucuresti, sincer nu prea cred.Zilnic urmaresc pe net preturile la apartamente in tara, iar daca platesti suma care ai zis tu de 120,000 euro blocul este vechi sau zona nu este buna..tinand cont ca muncim mult pentru banii acestia ti-ai dori sa ai un apartament bun la care pe langa cei 120,000 euro mai scoti din buzunar...
Cum zici tu, chiriile in tara sunt mai ieftine ca in alte tari, bun..te-ai intrebat care este salariul pentru un angajat in strainatae? normal ca pretul este ridicat la chirii dar raman si bani din salariul lunar, poti sa-ti iei o masina si platesti rata pe prima luna, pe cand in Romania nu ai cum sa platesti chiria, sa-ti cumperi haine, mancare si sa mai platesti si o rata la masina...nu toata lumea in Romania are serviciu si pe langa inca o mica afacere...Daca este asa de bine cum zici , de ce pleaca foarte multi romani in strainatate sa munceasca, pe munca pe care o faceau in Romania erau platiti cu un salariu de sa zicem 1000 euro( aici vorbesc de cei care nu au afacerea lor personala ci doar muncesc) pe cand in strainatate aceeasi munca este platita poate de trei ori mai mult, lunar...

Suntem romani, crezi ca nu ne-ar place sa stam in tara noastra natala? sigur ca da...

si ca veni vorba de apartament in Bucuresti cu 3 camere intr-un bloc nou la suma de 120,000 vreau si eu...

Ultima modificare efectuată de către maryanamiky la Mie, 28 Mai 2008 00:02, modificat de 1 dată în total
Mar, 27 Mai 2008 23:52 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Aug/2007

Cat? 10,000 de euroi pe luna....in Romania fara sa ai pamanturi de vanzare si afaceri personale? Spune-mi unde si vin cu primul avion! Socat
Cred ca ai vrut sa spui 1000 de euro pe luna Socat
Mar, 27 Mai 2008 23:59 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maryanamiky
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 06/Apr/2008

mcara a scris:
Cat? 10,000 de euroi pe luna....in Romania fara sa ai pamanturi de vanzare si afaceri personale? Spune-mi unde si vin cu primul avion! Socat
Cred ca ai vrut sa spui 1000 de euro pe luna Socat

hahahahaa
da rectific 1000 euro stai bine acolo...

Laughing Laughing Laughing
Mie, 28 Mai 2008 00:01 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra
Moderator Forum Diseara.ro

Data înscrierii: 11/Mar/2008
Locaţie: in dreapta ta... stanga cum stai cu fata

Gaby a scris:

Cu o jumatate de an de vechime pe cartea de munca isi pot lua un credit de aproximativ 120.000 de euro pe, sa zicem, 15 ani, cu o rata lunara de 1000 euro; cu asa ceva, in Bucuresti iti iei un apartament de trei camere iar in tara un apartament de 4 camere in orice oras si orice zona. Iar daca te pricepi la acte iti poti lua cu 70000 euro un apartament ANL de 3 camere (lumea o sa zica ca se face cu pile; nu-i adevarat, fratele meu isi ia unul in Giulesti intr-un bloc nou de parter si etaj - e aproape ca la casa -si nu stie pe absolut nimeni, pur si simplu s-a dus cu legea in mana si a completat actele cu sfintenie atunci cand trebuia si cum trebuia).

In Romania cadem adesea in pacatul de a ne jeli, desi statisicile spun ca facem cele mai multe cumparaturi, mai multe decat orice al european; daca tot ne plangem ca nu avem cu ce, cumparaturile astea cu ce le facem ?!

Hai mai Gaby ca nu vreau sa ma contrazic cu tine.... dar nu sunt de acord.... Am avut vechime mai mult de un an de zile pe cartea de munca, si abia am primit... mult mai putin... Pt creditul de care zici trebuie sa demonstrezi venituri mari, de minim 3000 euro pe familie fara copii... si nu ma poti convinge ca sunt multe familii care se incadreaza aici.
La povestea cu ANL-ul iar am argumente, inregistrate pe reportofon (nu de mine personal, dar de o persoana foarte apropiata, casatorita si cu 3 copii)... i s-au cerut 2000 de euro spaga, nu a dat, nu a vazut apartament. Prietena ei a dat si a primit apartament cu 2 camere, in conditiile in care era necasatorita. Noroc ca prietena la nevoie se cunoaste, i-a imprumutat reportofonul cu pricina, si cum nu-i genul care sa se lase usor, ghici unde a sarbatorit Craiunul trecut Zambet. Dar astea sunt cazuri cu final fericit, stiu si de alt fel. Dar nu mai insir, ca ai prins ideea.
Taxele.... Cat la suta din salariu tau il papa statul? Uite, la cat castig eu acum, mi se retin cam 21%, dar daca la sfarsitul anului fiscal li se pare ca au tinut prea mult, mai primesc inapoi o parte. Si acum chiar o sa primesc. Ca sa nu mai zic ca aici chiar vad unde merg banii mei, dar despre asta am mai vorbit. Tva-ul aici era 6% anul trecut, acum l-au redus la 5% (ca urmare a cresterii economice)... iar produsele alimentare sunt scutite de tva...
Chirii... si nu vorbesc de Bucuresti, dau exemplu Clujul, ca stiu mai bine ce se petrece acolo.... Si vorbesc concret. Eu aici platesc 1000 dolari canadieni pt un apt de 3 camere, la 10 minute de Downtown (am calculat, inseamna 640 euro Zambet ), unde am inclusa caldura, apa, gunoiul, gazul, parcarea, etc. In conditiile in care Calgary este cred ca la ora actuala cel mai scump oras canadian (in Montreal gasesti chirie la o medie de 500 dolari canadieni).

Diferente sunt... multe si mari... pentru cine vrea sa le vada si sa inteleaga ceva din ele.... nu spun ca aici sunt toate roz cu floricele, si nici macar ca nu sunt minusuri... dar sunt mai multe plusuri, si rezultatul final e tot pozitiv Zambet

Speak your mind even if your voice shakes Foarte fericit

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Mie, 28 Mai 2008 08:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

mcara a scris:
Daca-i asa de bine si usor in Romania de ce se pleaca cu sutele de mii la munca in strainatate?
De ce prietenul meu din Iasi nu mai gaseste oameni sa-i angajeze la fabricuta lui de mobila?
De ce nicio firma nu mai angajeaza decat tineri cu sau fara pregatire adecvata iar cei trecuti de 40 de ani cu experienta in domeniu sunt dati la gunoi pur si simplu?
De ce foarte multi din asa numitii "capsunari" se stabilesc definitiv in Spania?

In discutia noastra vorbeam de salarii de mii de euro; prietenul tau din Iasi sigur nu ofera mai mult de 10 milioane pe luna. Discutia era "cu ce bani poti sa traiesti bine in Romania", nu "uite ce bine se traieste in Romania"; trebuie atentie la nuante, OK ?

Mie, 28 Mai 2008 09:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

maryanamiky a scris:
ce zici tu, ca poti sa-ti iei un apartament cu 3 camere in Bucuresti, sincer nu prea cred.Zilnic urmaresc pe net preturile la apartamente in tara, iar daca platesti suma care ai zis tu de 120,000 euro blocul este vechi sau zona nu este buna..tinand cont ca muncim mult pentru banii acestia ti-ai dori sa ai un apartament bun la care pe langa cei 120,000 euro mai scoti din buzunar...

si ca veni vorba de apartament in Bucuresti cu 3 camere intr-un bloc nou la suma de 120,000 vreau si eu...

N-are sens sa ne contrazicem. Click mai jos ca sa vezi apartamente de 3 si 4 camere in zone medii, etaje inferioare (sunt doar cateva exemple):

http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X0M7100JQ (3 camere, Stefan Cel Mare)
http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X17L004CF (3 camere, Muncii)
http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X23B005FU (apartament 3 camere la Brancoveanu)
http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X0R5000G8 (apartament 4 camere la Gara de Nord)
http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X0IJ10168 (apartament 3 camere Colentina)
http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X17L004C8 (3 camere, Muncii)
http://www.imobiliare.ro/bucuresti-ilfov/vanzari-apartamente/lista-775454/detalii/X0EA002T5 (3 camere Colentina)

Iar acestea sunt oferte ale agentiilor imobiliare, daca dai de proprietari iesi si mai ieftin. Ma rog, nu vorbim de Dorobanti, Floreasca, dar sa fim seriosi, nu de astfel de zone vorbeam, nu ? Si da, sunt blocuri vechi... ce, ne-am domnit asa tare de nu mai putem sta, ca familie tanara, in asa ceva ?

Mie, 28 Mai 2008 09:34 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

misterra a scris:
Hai mai Gaby ca nu vreau sa ma contrazic cu tine.... dar nu sunt de acord.... Am avut vechime mai mult de un an de zile pe cartea de munca, si abia am primit... mult mai putin...

Este important de stiut CAND se intampla asta. Intreb asta pentru ca incepand din vara lui 2007 se accepta fara probleme grad de indatorare de 65 - 70% (pana atunci era de 30%).
Vorbeam de familii tinere cu venituri nete de 1000 de euro fiecare.
Uite, joaca-te pe aici: http://www.vreaucredit.ro/calculator-rate-credite (foloseste un grad mare de indatorare).
Nu te speria de gradul de indatorare, stim foarte bine ca romanii au adesea si alti bani in afara salariului de pe cartea de munca...

misterra a scris:
Diferente sunt... multe si mari... pentru cine vrea sa le vada si sa inteleaga ceva din ele.... nu spun ca aici sunt toate roz cu floricele, si nici macar ca nu sunt minusuri... dar sunt mai multe plusuri, si rezultatul final e tot pozitiv Zambet

Eu zic sa evitam astfel de formulari. Eu personal ma feresc de concluzii generale si colorate in roz, verde, albastru sau gri. Eu n-am pomenit de culori, de plante, n-am tras concluzii. Am spus niste lucruri pe care le vad sau le stiu. Atat si nimic mai mult. Dupa cum vedeti, nu incerc decat sa corectez anumite lucruri care, din entuziasm probabil, se prezinta usurel incorect.
Dupa parerea mea, placerea este data de discutie si argumentatie, nu de obtinerea unei concluzii.

Dar, sigur, daca dorim concluzii, ma voi conforma si, spre placerea generala, voi spune:

1. Viata in America de Nord este roz.
2. Viata in Romania nu este roz.
3. Se traieste mai bine in America de Nord decat in Romania.

Acum, ca am rezolvat si aspectul asta, ne putem intoarce la argumente ? Unde ramasesem ?

La ANL.
O sa spun ceva mai general: pot scrie pagini intregi in domeniul spagii. Ca idee, spaga nu se cere pana cand nu se indeplinesc doua conditii:
- cel care are nevoie de ceva nu este in regula cu dosarul
- cel care are nevoie de ceva nu bate apropos-uri suficient de transparente ca este dispus sa faca ceva pentru a se rezolva treaba in ciuda "problemelor de dosar".
Acum, sa nu-mi spui ca prietena ta avea dosarul beton ! Oricum, nici n-ai avea de unde sa stii, astfel de chestii nu se spun...
De regula, ti se cere spaga atunci cand vii prin cineva. Altfel, riscurile sunt mari iar functionarii publici foarte rar isi risca pozitia pentru ceva care poate sa ii compromita daca tot lantul nu este sigur. Ca sa te "califici" pentru a ti se cere spaga e chestie grea, nu ajungi la asta usor. Si, cum am spus, prima conditie este sa ai probleme de dosar... Altfel, daca ai dosarul OK, nimeni n-o sa riste sa iti ceara spaga ca sa te admita. A, ca asta nu inseamna ca o sa ti se si aprobe cererea... de acord... Ti se poate intampla sa fie refuzata din motive gen "nu mai sunt disponibile blabla bla" sau "pentru moment, probleme de reorganizare duc la amanarea blabla".

Referitor la ANL, acum: sistemul nu este construit ca sa aiba acces doar cine trebuie prin faptul ca ti s-ar cere spaga. Niic pe departe. Sistemul este bazat pe lipsa de informare (realizata voluntar si trebuie sa te chinui rau sa obtii informatiile necesare - dar se poate) si pe diversele obstacole in a indeplini conditiile cerute. Si mai sunt si alte aspecte. De la fratele meu stiu ca sunt cazuri de oameni care veneau la ANL si spuneau ca vor sa cumpere locuinta ANL, ca nu mai au alte proprietati, ca veniturile nu le permit sa-si cumpere de pe piata libera, dar ca la o adica, pot achita locuinta cu banii jos Laughing ... si incepeau sa se balbaie cand erau intrebati de surse si isi compromiteau dosarul la interviu prin raspunsurile date...

Mie, 28 Mai 2008 09:49 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Gaby a scris:
Este important de stiut CAND se intampla asta. Intreb asta pentru ca incepand din vara lui 2007 se accepta fara probleme grad de indatorare de 65 - 70% (pana atunci era de 30%).
Uite, joaca-te pe aici: http://www.vreaucredit.ro/calculator-rate-credite (foloseste un grad mare de indatorare).
Nu te speria de gradul de indatorare, stim foarte bine ca romanii au adesea si alti bani in afara salariului de pe cartea de munca...

Da, aici ai dreptate, asta se intampla in 2006.
misterra a scris:

Eu zic sa evitam astfel de formulari. Eu personal ma feresc de concluzii generale si colorate in roz, verde, albastru sau gri. Eu n-am pomenit de culori, de plante, n-am tras concluzii. Am spus niste lucruri pe care le vad sau le stiu. Atat si nimic mai mult. Dupa cum vedeti, nu incerc decat sa corectez anumite lucruri care, din entuziasm probabil, se prezinta usurel incorect.
Dupa parerea mea, placerea este data de discutie si argumentatie, nu de obtinerea unei concluzii.

Dar, sigur, daca dorim concluzii, ma voi conforma si, spre placerea generala, voi spune:

1. Viata in America de Nord este roz.
2. Viata in Romania nu este roz.
3. Se traieste mai bine in America de Nord decat in Romania.

Stii ce e interesant? Ca aici nici nu vorbeam despre diferenta dintre Romania si Canada in sensul in care ai inteles. E vina mea ca nu am accentuat ce am vrut sa spun, aveam gandurile prea multe si intr-o mica dezordine. Ma refeream la cei care vin si le place, si cei care vin si nu se adapteaza... adica dintre toti cei care vin si cunosc ambele societati, sunt unii care vad mai mult partile bune, se obisnuiesc si adopta repede si fara probleme noua tara; altii care le vad doar pe cele rele. Acestia din urma de obicei nu reusesc sa se acomodeze, se intorc in Romania si incep sa arunce cu pietre in Canada... nu toti, dar majoritatea. Ori sa negi unele lucruri evidente, cum ar fi calitatea vietii, preturile, taxele, etc, doar de dragul de a improsca cu noroi, nu e corect. (asta ca sa explic ce am vrut sa zic la partea cu diferentele si cu intelesul lor)
Despre asta am vrut sa scriu mai sus, acum citind vad si eu ca a iesit altceva. Doar ultima parte a ultimei propozitii este o parere personala, si mi s-a parut importanta pentru ca pana la urma conteaza si aspectul asta, asa subiectiv cum este, degeaba insir eu ce si cum este aici daca nu spun cum m-a afectat pe mine. Am spus-o prea metaforic, recunosc. Si cum sunt pe fuga acum, nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa asa cum as fi vrut.
Mai am de zis de partea cu ANL-ul, dar revin mai tarziu.

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Mie, 28 Mai 2008 16:59 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Offf Gaby...stiam ca aici vom ajunge pana la urma! Nu era vorba sa discutam asa ceva!
Nu-mi plac discutiile de genul asta si ca atare nu mai continui. Imi pare rau!
Mie, 28 Mai 2008 16:59 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Gaby a scris:

Da, aici ai dreptate, asta se intampla in 2006.
Gaby a scris:
misterra a scris:

Stii ce e interesant? Ca aici nici nu vorbeam despre diferenta dintre Romania si Canada in sensul in care ai inteles. E vina mea ca nu am accentuat ce am vrut sa spun, aveam gandurile prea multe si intr-o mica dezordine. Ma refeream la cei care vin si le place, si cei care vin si nu se adapteaza... adica dintre toti cei care vin si cunosc ambele societati, sunt unii care vad mai mult partile bune, se obisnuiesc si adopta repede si fara probleme noua tara; altii care le vad doar pe cele rele. Acestia din urma de obicei nu reusesc sa se acomodeze, se intorc in Romania si incep sa arunce cu pietre in Canada... nu toti, dar majoritatea. Ori sa negi unele lucruri evidente, cum ar fi calitatea vietii, preturile, taxele, etc, doar de dragul de a improsca cu noroi, nu e corect. (asta ca sa explic ce am vrut sa zic la partea cu diferentele si cu intelesul lor)
Despre asta am vrut sa scriu mai sus, acum citind vad si eu ca a iesit altceva. Doar ultima parte a ultimei propozitii este o parere personala, si mi s-a parut importanta pentru ca pana la urma conteaza si aspectul asta, asa subiectiv cum este, degeaba insir eu ce si cum este aici daca nu spun cum m-a afectat pe mine. Am spus-o prea metaforic, recunosc. Si cum sunt pe fuga acum, nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa asa cum as fi vrut.
Mai am de zis de partea cu ANL-ul, dar revin mai tarziu.

Mie, 28 Mai 2008 17:02 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Apr/2008
Locaţie: ...timisoara

mcara a scris:
Offf Gaby...stiam ca aici vom ajunge pana la urma! Nu era vorba sa discutam asa ceva!
Nu-mi plac discutiile de genul asta si ca atare nu mai continui. Imi pare rau!

eu unul doar am citit postarile voastre dar nu ma bag in discutzii de genul asta ca se va supara sigur careva .....

Mie, 28 Mai 2008 19:16 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Gabi
Site Admin
Site Admin

mcara a scris:
nu mai continui.

OK. Sincer, nu inteleg exact ce te-a suparat. Mai degraba misterra putea sa se supere. Fata de ceea ce ai postat tu am subliniat doar o nuanta. Dar iti respect decizia, normal. Multumesc oricum ! Daca te vei razgandi esti binevenit, intotdeauna !

Misterra, promit ca n-o sa iti mai dau nicio replica la ce vei spune cu ANL. La naiba, n-am nicio chestie cu ei; nici macar nu i-am aparat, am vrut doar sa spun niste lucruri asa cum le stiu eu. Ca sa revenim la scopul topicului: ce conteaza mai mult atunci cand pleci ? latura financiara sau cea legata de conflictul de zi cu zi cu cei de langa tine si mentalitatile lor ?

Mie, 28 Mai 2008 20:20 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Oare nu era vorba sa discutam despre.....DE CE DORITI SA EMIGRATI SI....UNDE?
Mie, 28 Mai 2008 20:33 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arian
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 03/Mar/2008

Mesaj Motivele pentru care vreau sa emigrez: Răspunde cu citat (quote)
1.In institutiile statului inclusiv ministere sunt prea multi nostalgici dupa comunism care practic blocheaza tanara generatie sa rezolve problema birocratie ,2.In Romania nu exista justitie ,ministerul justitiei exista doar pentru oameni de rand ,nu si pentru politicieni corupti ,3.Ministerul Educatiei si Cercetarii-de fapt cei care conduc acel minister si care isi iau salariu degeaba ,eu din cauza lor trebuie sa imi fac liceul la frecventa redusa si mai e o chestie -sa nu mai scoata analfabeti si inadaptati si oligofreni cu diplome pe banda rulanta ,4.Familia-care in loc sa ma ajute m-a tras inapoi ,5. Guvernul-care practic extermina tinerii Romaniei ,6 Salariile prea mici la preturile exagerate care sunt - sa il vad si eu pe Tariceanu sau Basescu cum se bucura ei de viata cu 745 de lei noi net pe luna si sa mai plateasca si facturi din ei ,6 .Mass-media care ne arata ca toti romanii o duc bine daca isi cumpara 100.000 de romani Dacia Logan ,7.Managerii -care sunt praf ,asteapta sa gandeasca pentru ei tot cei de la centru (cel mai bun exemplu este si in restaurantul fast-food unde lucrez eu si care sediul central pe la Piata Romana si are si afisata reclama pe site),cam astea ar fi motivele si de emigrat as vrea sa emigrez in Anglia deoarece mai stiu cat de cat engleza si o pot reinvata ,engleza pentru mine e a doua limba materna
Joi, 29 Mai 2008 01:42 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Mesaj Re: Motivele pentru care vreau sa emigrez: Răspunde cu citat (quote)
Arian a scris:
1.In institutiile statului inclusiv ministere sunt prea multi nostalgici dupa comunism care practic blocheaza tanara generatie sa rezolve problema birocratie ,2.In Romania nu exista justitie ,ministerul justitiei exista doar pentru oameni de rand ,nu si pentru politicieni corupti ,3.Ministerul Educatiei si Cercetarii-de fapt cei care conduc acel minister si care isi iau salariu degeaba ,eu din cauza lor trebuie sa imi fac liceul la frecventa redusa si mai e o chestie -sa nu mai scoata analfabeti si inadaptati si oligofreni cu diplome pe banda rulanta ,4.Familia-care in loc sa ma ajute m-a tras inapoi ,5. Guvernul-care practic extermina tinerii Romaniei ,6 Salariile prea mici la preturile exagerate care sunt - sa il vad si eu pe Tariceanu sau Basescu cum se bucura ei de viata cu 745 de lei noi net pe luna si sa mai plateasca si facturi din ei ,6 .Mass-media care ne arata ca toti romanii o duc bine daca isi cumpara 100.000 de romani Dacia Logan ,7.Managerii -care sunt praf ,asteapta sa gandeasca pentru ei tot cei de la centru (cel mai bun exemplu este si in restaurantul fast-food unde lucrez eu si care sediul central pe la Piata Romana si are si afisata reclama pe site),cam astea ar fi motivele si de emigrat as vrea sa emigrez in Anglia deoarece mai stiu cat de cat engleza si o pot reinvata ,engleza pentru mine e a doua limba materna

io am o singura intebare ....de ce stai acolo la fast-ul ala daca te plateste asa de prost ?

Joi, 29 Mai 2008 09:30 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
milanezul
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Urasc sa spun asta , dar aici ai dreptate Rusinat
Joi, 29 Mai 2008 10:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

de ce mah.....?.... Laughing Laughing Laughing

Joi, 29 Mai 2008 10:20 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Arian
Nou venit
Nou venit

de ce mah.....?.... Laughing Laughing Laughing [/quote] Mai toate locurile de munca din Romania sunt platite prost,plus ca legea e facuta pentru firme si nu pentru cei care muncesc ,si cand ii spui unui manager de salariu de 1500 de lei noi net parca i-ai spune de salariu de 2-3000 de euro din strainatate,practic nu pot sa lupt cu morile de vant si sa schimb mentalitatile unor oameni care nu inteleg ca daca nu ofera conditii si salarii mai bune pentru angajati Romania ca natie nu o sa aiba un viitor
Joi, 29 Mai 2008 15:22 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

daca tu ai impresia ca intr-un fast food fie el si cunoscut ai sa primesti un asemenea salariu ....te inseli ....ma gandesc ca sti si altceva sa faci doar ca acum poate itzi convine sa stai pe loc ...mai pica un bacsis ....dar astea nu ar trebui sa le socotesti pt ca azi sunt ...maine nu ....de ce nu incerci sa faci si altceva ......?

Joi, 29 Mai 2008 15:30 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Pentru Arian!
Bine ai venit la acest topic! Am citit ce ai scris pana acum si ma intreb ce mai stii sa faci, daca ai vre-o calificare, ce studii ai! Sa stii ca nu este deajuns sa cunosti limba engleza, trebuie sa stii sa faci ceva ce este foarte cautat in tara unde te-ai hotarat sa emigrezi. In Anglia este destul de greu de emigrat, ei primesc mai mult ingineri si doctori indieni.
Ti-as sugera Suedia....dar intai va trebui sa-ti faci "lectiile" de acasa sa vezi daca intradevar acea tara se potriveste la cerintele tale sau tu daca te potrivesti la ce este acolo.
Eu iti urez mult succes in ceea ce vrei sa faci!!!
Joi, 29 Mai 2008 17:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arian
Nou venit
Nou venit

Pt robredo:deocamdata asta pot sa fac si daca ai citit mesajul ala lung cu alea 7 motive ai vedea de ce nu as putea in momentul asta sa fac altceva,daca MEdC nu ar mai scoate pagali cu diplome si ar scoate studenti care sa faca ceva cu tara asta poate atunci situatia din Romania nu ar mai fii asa gri ,degeaba vin firme din strainatate in Romania daca dau salarii de 200 de euro si vor sa scoata profit de sute de milioane de euro pentru ca practic nu se creste deloc nivelul de trai zi-mi si mie 20 de nume de firme romanesti care sa produca ceva 100% romanesc cu tehnologii si utilaje romanesti.Pt mcara:Cunosc pe cineva care a emigrat in Anglia si nu e nici doctor nici inginer ,lucreaza la o fabrica de mobila ,iar sotia lui e baby-sitter ,si oduc destul de bine ,oricum de plecat tot plec in maxim 6 ani plec
Joi, 29 Mai 2008 18:00 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

eu unul am citit ...dar eu te-am intrebat de ce nu faci altceva decat sa stai la tampenia aia de fast food....?....sunt poate motive intemeiate dar din ce ai scris acolo eu unul nu vad care te impiedica ....asta cu firmele romanesti si cu tehnologiile autohtone sunt de acord cu tine dar foarte bine potzi sa faci tu o chestie pt tine si sa nu mai depinzi de tine ....nu cred ca acea fabrica din anglia itzi poate face viatza mai roz .....eu unul itzi doresc bafta pe unde ai sa ajungi dar sa fi sigur ca nu itzi va fi usor .....poate ca momentan nu realizezi ca nu umbla cainii cu covrigi in coada pe nicaieri ....

Joi, 29 Mai 2008 18:07 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Gabi
Site Admin
Site Admin

Arian a scris:
tot plec in maxim 6 ani

Uite pe cineva care isi face planuri pe termen lung.
De ce neaparat 6 ?

Joi, 29 Mai 2008 18:07 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arian
Nou venit
Nou venit

Pai trebuie sa imi termin studiile.
Joi, 29 Mai 2008 20:58 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 2 din 4

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum