DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Subiectul anterior
Subiectul următor
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Autor Mesaj
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Aug/2007

Mesaj Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE) Răspunde cu citat (quote)
Daca v-ati gandit sa emigrati, care ar fi cauzele si ce tara a lumii credeti ca v-ar satisface visele, dorintele?

Atentie: in acest topic se discuta DE CE ati emigrat / emigrati / doriti sa emigrati. In acest topic discutam DE CE ca sa nu discutam despre asta si in alte topicuri.
Joi, 22 Mai 2008 20:45 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 27/Apr/2008

Mesaj Re: Emigrarea din Romania........adevar sau vis Răspunde cu citat (quote)
mcara a scris:
Daca v-ati gandit sa emigrati, care ar fi cauzele si ce tara a lumii credeti ca v-ar satisface visele, dorintele?

da. buna intrebare...

sunt plecata de multi ani din tara..cu toate ca nu este locul care mi l-am dorit dar pot sa zic asa( neajunsurile din tara m-au facut sa emigrez ) iar daca ma gandesc la o tara care mi-as dori ar fii Paris...i-mi place foarte mult....

Confuz
Joi, 22 Mai 2008 21:46 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
Probabil ai vrut sa spui orasul Paris!
Poti sa ne spui daca ai avut probleme de acomodare si care au fost cele mai importante?!
Interesant ar fi sa stim de cati ani esti plecata si unde!
Joi, 22 Mai 2008 21:54 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

mcara a scris:
Probabil ai vrut sa spui orasul Paris!
Poti sa ne spui daca ai avut probleme de acomodare si care au fost cele mai importante?!
Interesant ar fi sa stim de cati ani esti plecata si unde!

da era vorba de orasul Paris..( Franta )

Probleme de acomodare.....nici nu vreau sa ma mai gandesc..da foarte multe......muncesc in Qatar ( sa zicem tara arabilor ) foarte mult mi-a trebuit sa ma acomodez...sunt foarte multe romance aici..si sincer cu toate cu care am vorbit primul lucru a fost acomodarea....mentalitatea arabilor...gandirea lor...stii cum e vorba romanului ( nu tot ce zboara se mananca ) e la ei este invers... dar cel mai important lucru si care nu-l regret este serviciul pe care il am si sunt mandra...

sunt plecata de 12 ani care am sa-i fac in iunie...

sper sa fii fost pe placul asteptarilor tale la intrebari....
Joi, 22 Mai 2008 22:12 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Deci mentalitatea si gandirea arabilor nu a corespuns cu "stilul" romanesc de a gandii si a traii!
Dar asta nu a reusit sa te convinga sa te intorci in tara......de ce? Ai plecat din Romania dupa '90 cand democratia nu mai era o problema. Ai reusit sa te adaptezi intr-o tara unde nu multi reusesc. Sper ca cei interesati vor intelege ceva din raspunsurile tale.
Joi, 22 Mai 2008 22:20 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra
Moderator Forum Diseara.ro
Moderator Forum Diseara.ro

Data înscrierii: 11/Mar/2008
Locaţie: in dreapta ta... stanga cum stai cu fata

Hop si eu cu intrebari, na, m-ai facut curioasa acum. Lore, daca vrei sa dezvolti putin, ce job ai? E ceva ce ai studiat inca din Romania, sau te-ai reprofilat acolo? Si mai exact cum ai ajuns tocmai in Quatar? Raspunde doar la ce vrei tu, ca eu dau vina pe curiozitatea mea tipic feminina Zambet)

Speak your mind even if your voice shakes Foarte fericit

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Joi, 22 Mai 2008 22:22 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

mcara a scris:
Deci mentalitatea si gandirea arabilor nu a corespuns cu "stilul" romanesc de a gandii si a traii!
Dar asta nu a reusit sa te convinga sa te intorci in tara......de ce? Ai plecat din Romania dupa '90 cand democratia nu mai era o problema. Ai reusit sa te adaptezi intr-o tara unde nu multi reusesc. Sper ca cei interesati vor intelege ceva din raspunsurile tale.

nu..departe de mentalitatea romanilor..cat despre viata de a trai..nu mi-as dori..sunt romanca si nu as accepta sa fiu intr-o familie de arabi...mai bine singura( cred ca nu e bine sa dau prea multe detalii, cine stie ..ma judeca lumea) ..cu toate ca mentalitatea lor este........ nu m-a facut sa ma intorc in tara si cum ti-am spus salariul care il castig aici nu l-as castiga in tara nici in ....asta m-a facut sa stau.. da , sincer ai dreptate este o tara foarte frumoasa sa nu mai zic de alte parti ale arabiei care sunt de vis...nu este greu sa ajungi aici... va trebuie o viza si bilet de avion
Joi, 22 Mai 2008 22:30 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

misterra a scris:
Hop si eu cu intrebari, na, m-ai facut curioasa acum. Lore, daca vrei sa dezvolti putin, ce job ai? E ceva ce ai studiat inca din Romania, sau te-ai reprofilat acolo? Si mai exact cum ai ajuns tocmai in Quatar? Raspunde doar la ce vrei tu, ca eu dau vina pe curiozitatea mea tipic feminina Zambet)

uuuufff oare sunt numai eu in acest site care munceste intr-o tara araba???? chiar am nevoie de un mic ajutor...

sincer..aici m-am reprofilat... am inceput sa muncesc intr-un mic magazin de confectii...dupa un anumit timp mai mare ..am prins experienta, am inteles felul lor de a munci ca sa te ridici, iar in momentul de fata sunt brand manager..am responsabilitate a trei magazine, nu este usor.... dar nu ma laud...sunt bine...iar despre siteul acesta am aflat si eu prin intermediul unei prietene si sunt chiar fericita ca exista...( lipsa de comunicare ) refugierea in site....nu tot timpul cand este timp...

nu stiu daca a fost ok...raspunsul si daca ti-am raspuns curiozitatii tale...
Joi, 22 Mai 2008 22:40 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Lore, poti sa pui si tu o intrebare daca vrei sa afli ceva din alte colturi ale lumii.
In felul asta poate vor fi mai multi cei care vor sa participe iar daca mai cunosti pe cineva caruia iar face placere sa viziteze acest forum (site)......they're welcome!! Foarte fericit
Joi, 22 Mai 2008 22:46 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

mcara a scris:
Lore, poti sa pui si tu o intrebare daca vrei sa afli ceva din alte colturi ale lumii.
In felul asta poate vor fi mai multi cei care vor sa participe iar daca mai cunosti pe cineva caruia iar face placere sa viziteze acest forum (site)......they're welcome!! Foarte fericit

Thank you...

timpul ma preseaz si trebuie sa ma retrag...dar cu siguranta voi revenii cu intrebari, iar despre site cu siguranta am sa-l recomand .......

va doresc

o zi buna
o seara placuta

depinde de regiunea fiecaruia...
Joi, 22 Mai 2008 22:58 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Multumim pentru participare! Te asteptam in continuare!
Good nite! Zambet
Joi, 22 Mai 2008 23:01 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maryanamiky
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 06/Apr/2008

Lore i-ti doresc succes in cariera ta si

bafta....))) Foarte fericit

Ultima modificare efectuată de către maryanamiky la Vin, 23 Mai 2008 16:04, modificat de 1 dată în total
Joi, 22 Mai 2008 23:23 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabypaun
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 05/Iul/2007

Mario hai sa-ti spun care e problema mea cu aceasta tara.....
M-am saturat sa fiu tratat cu picioarele....mai exact ma refer la guvernanti!!!
Idee e la modul urmator....am un business care imi merge ok.....in schimb....m-am saturat sa fiu incorsetat de birocratie....m-am satuturat de schimbari lesilative care in loc sa iti aduca un avantaj....te trag in jos(nu vreau sa intru in detalii nu cred ca asta e important)....m-am saturat de abuzuri(ma refer aici la organele de control)...m-am saturat sa dau mita(sa nu indrazneasca cineva sa critice pe partea cu mita....bla bla bla faci flagrant si rezolvi....nu este asa)....m-am saturat de porcarii de genul....statul iti blocheaza conturile pt neachitarea a 1700RON impozit....cand ai sa incasezi de la stat zeci de mii......TOTUL E O PORCARIE!!!
Cum ti-am spus am vrut sa emigrez la un moment dat....sincer imi pare rau ca nu am facut-o....sunt convins ca nici "afara" nu umbla cainii cu covrigi in coada...dar cu siguranta ca nu are cum sa fie mai rau....atunci cand lucrezi legal si esti serios....
Hai sa-ti mai spun ceva....nici peste o suta de ani lucrurile nu se vor schimba major....de ce??? Pt ca suntem latini....pentru ca suntem balcanici si asta este stilul nostru....!!!
Vin, 23 Mai 2008 01:34 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
maryanamiky
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 06/Apr/2008

Lore..

Nu cred ca esti singura de pe acest site care a emigrat intr-o tara araba...multa lume evita sa spuna locul emigrarii..de ce? nu am un rasuns..dar vreau sa-ti spun ca apreciez sinceritatea care ai avut-o si ai dreptate in primul rand acomodarea, nu am fost in Qatar dar locul unde sunt este acelasi, ma refer la o tara araba..
Intrebarea mea este cum se face sa muncesti 12 ani si sa nu poti sa-ti deschizi propria ta afacere, aici nu avem probleme de genul: taxe , impozite etc. si sincer daca ai vointa si te duce mintea aici poti face bani sa zic asa...( nu interpreta gresit cand am zis " daca te duce mintea" ma refer in general )
Este o tara in dezvoltare pe planul economic, turistica...

Poti raspunde numai la ce vrei tu..

Bafta
Vin, 23 Mai 2008 13:26 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Pentru Gabypaun
Gaby, te inteleg perfect! Si eu am trecut prin asa ceva numai ca se intampla sub alta guvernare, cea comunista.
Diferenta este ca eu nu am mai rezistat si am plecat in schimb tu esti inca acolo ceea ce imi spune ca totusi ai sperat ca lucrurile se vor schimba in bine. Toti speram ca lucrurile se vor schimba in curand in Romania....cat de curand?........nimeni nu stie exact! Ochii peste cap
Vin, 23 Mai 2008 16:51 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sim_sim
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 09/Iun/2007
Locaţie: acasa la mine

....

Ultima modificare efectuată de către sim_sim la Joi, 31 Iul 2008 19:42, modificat de 1 dată în total
Sâm, 24 Mai 2008 22:29 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

maryanamiky a scris:
Lore..

Nu cred ca esti singura de pe acest site care a emigrat intr-o tara araba...multa lume evita sa spuna locul emigrarii..de ce? nu am un rasuns..dar vreau sa-ti spun ca apreciez sinceritatea care ai avut-o si ai dreptate in primul rand acomodarea, nu am fost in Qatar dar locul unde sunt este acelasi, ma refer la o tara araba..
Intrebarea mea este cum se face sa muncesti 12 ani si sa nu poti sa-ti deschizi propria ta afacere, aici nu avem probleme de genul: taxe , impozite etc. si sincer daca ai vointa si te duce mintea aici poti face bani sa zic asa...( nu interpreta gresit cand am zis " daca te duce mintea" ma refer in general )
Este o tara in dezvoltare pe planul economic, turistica...

Poti raspunde numai la ce vrei tu..

Bafta

maryanamiky,

este dimineata si ma pregatesc sa plec la munca,am deschis si am vazut raspunsul tau.
Ma bucur sa aud ca nu sunt singura si sunt convinsa ca mai exista si alte persoane dar dupa cat vad numai tu ai fost cea care a putut sa raspunda dintr-o tara araba. Poate nu am inteles eu bine, unde anume locuiesti? Sincer as prefera sa nu raspund intrebarii tale cu deschiderea unei afaceri cu toate ca-ti dau dreptate ( exista si probleme personale pe care noi nu avem curajul sa le destainuim) am sa mai revin cu raspunsuri dar acum timpul ma preseaza.

O zi buna.
Mar, 27 Mai 2008 09:11 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lorevoic
Nou venit
Nou venit

mcara a scris:
Pentru Gabypaun
Gaby, te inteleg perfect! Si eu am trecut prin asa ceva numai ca se intampla sub alta guvernare, cea comunista.
Diferenta este ca eu nu am mai rezistat si am plecat in schimb tu esti inca acolo ceea ce imi spune ca totusi ai sperat ca lucrurile se vor schimba in bine. Toti speram ca lucrurile se vor schimba in curand in Romania....cat de curand?........nimeni nu stie exact! Ochii peste cap

Sincer, ramanem doar cu speranta. Care crezi ca ar trebui sa fie salariul lunar in Romania pentru o familie sa "supravietuiasca", taxe , chirii, etc.????
Mar, 27 Mai 2008 09:15 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Apr/2008
Locaţie: ...timisoara

lorevoic a scris:
mcara a scris:
Pentru Gabypaun

Sincer, ramanem doar cu speranta. Care crezi ca ar trebui sa fie salariul lunar in Romania pentru o familie sa "supravietuiasca", taxe , chirii, etc.????

asta este o intrebare tare grea ....dar eu unul sunt ferm convins ca daca cineva sta si plange ca nu ii ajung banii de papa si chirie nu o sa rezolve nimik .....trebuie putzina perseverentza .....si chef de a munci ....amu nu conteaza asa mult domeniul ...bani sa iasa ca de restul .......

Mar, 27 Mai 2008 13:54 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Lore, ca sa raspund la intrebarea ta mi-ar trebui un studiu aprofundat al preturilor
pe piata romaneasca. Dar nu am cum sa-l fac singur si atunci cer ajutorul celor
care stiu.
Eu unul zic ca 4000 euro lunar ar fi un salariu destul de acceptabil!
Mar, 27 Mai 2008 17:04 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Sa fim seriosi, sunt expati care vin sa lucreze in Romania si nu castiga banii astia.
Realitatea este ca intr-o familie, daca ambii lucreaza, incepand de la salarii de 1500 euro pentru fiecare se poate trai chiar bine. Aici sunt taxe mai mici decat in restul Europei iar costurile asigurarilor sunt mult, mult reduse fata de ce este in restul Europei, ca sa nu mai zic de America, unde daca ai ramas fara job si te imbolnavesti poti sa-ti cauti direct loc la groapa comuna. Sa nu uitam de scolarizare, care costa extrem de putin in Romania fata de alte tari. Nici la chirii nu se sta rau. Toata lumea vede chiriile din Bucuresti, dar nu este corect sa te compari doar cu capitala; altfel, hai sa vedem doar comparativ cu New York-ul, Parisul, Praga, Londra sau Viena si o sa vedem ca Bucurestiul este chiar o capitala in care se sta foarte ieftin cu chirie.

Inca ceva: in Romania bancile acorda credite mult mai riscante decat in aproape orice alta tara.

Si inca ceva: lumea s-a obisnuit sa se gandeasca ca toti banii trebuie sa-i castige din salariu. Complet eronat, fiecare trebuie sa aiba mici afaceri, gen depozite de unde sa castige dobanda, investitii in actiuni sau obligatiuni, inchirierea imobilelor achizitionate, etc.

Deci, dupa parerea mea, incepand de la un salariu de 1500 de euro lunar sunt sanse sa se traiasca bine, in Romania.
Si in general m-am referit la Bucuresti, daca ai 1500 de euro salariu in Targu Mures sau Slatina, sa spun, pai, chiar ca o duci bine. Cu 25000 euro in Targu Mures inca poti sa-ti cumperi o garsoniera buna, de exemplu.

Mar, 27 Mai 2008 18:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Gaby, tu de fapt accentuezi ceea ce am spus eu!
Incepand de la 3000 de euro pe luna o familie de 3 persoane poate traii comfortabil avand casa, mobila, masina si toate cele de trebuinta.
Acum ma gandesc la o pereche de tineri care vor sa se casatoreasca neavand niciun ajutor material de la parinti, familie si alti prieteni si neavand un serviciu platit mai mult de 1000 de euro pe luna. Ei ce fac, cati ani le trebuie sa-si cumpere o garsoniera, etc.????
Mar, 27 Mai 2008 18:30 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Apr/2008
Locaţie: ...timisoara

mcara a scris:
Gaby, tu de fapt accentuezi ceea ce am spus eu!
Incepand de la 3000 de euro pe luna o familie de 3 persoane poate traii comfortabil avand casa, mobila, masina si toate cele de trebuinta.
Acum ma gandesc la o pereche de tineri care vor sa se casatoreasca neavand niciun ajutor material de la parinti, familie si alti prieteni si neavand un serviciu platit mai mult de 1000 de euro pe luna. Ei ce fac, cati ani le trebuie sa-si cumpere o garsoniera, etc.????

atata timp cat unii melancolici o sa voteze in continuare stramb ....cam asta este viitorul ....poate ca odata si odata vom iesi si noi la lumina dar ma indioesc ca atata timp cat inca nu avem nici o centura in tzara .....ca sa nu mai vb de autostrazi si sosele ....sunt foarte multe de schimbat dar asta nu poate sa o faca nimeni ....deci cu atat mai putzin cei care prefera sa plece afara .....si din pacate nu prea sunt lasatzi tinerii sa-si spuna cuvantul ......pana nu dispar toate fosilele din parlament si de la toate camerele alea care sunt indesate cu mentalitatzi comuniste si imbecilisme nu o sa ne fie bine degraba ....

Mar, 27 Mai 2008 18:55 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

mcara a scris:
o pereche de tineri care vor sa se casatoreasca neavand niciun ajutor material de la parinti, familie si alti prieteni si neavand un serviciu platit mai mult de 1000 de euro pe luna[...] cati ani le trebuie sa-si cumpere o garsoniera????

Cu o jumatate de an de vechime pe cartea de munca isi pot lua un credit de aproximativ 120.000 de euro pe, sa zicem, 15 ani, cu o rata lunara de 1000 euro; cu asa ceva, in Bucuresti iti iei un apartament de trei camere iar in tara un apartament de 4 camere in orice oras si orice zona. Iar daca te pricepi la acte iti poti lua cu 70000 euro un apartament ANL de 3 camere (lumea o sa zica ca se face cu pile; nu-i adevarat, fratele meu isi ia unul in Giulesti intr-un bloc nou de parter si etaj - e aproape ca la casa -si nu stie pe absolut nimeni, pur si simplu s-a dus cu legea in mana si a completat actele cu sfintenie atunci cand trebuia si cum trebuia).

In Romania cadem adesea in pacatul de a ne jeli, desi statisicile spun ca facem cele mai multe cumparaturi, mai multe decat orice al european; daca tot ne plangem ca nu avem cu ce, cumparaturile astea cu ce le facem ?!

Mar, 27 Mai 2008 22:06 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Gaby, te rog nu mi-o lua in nume de rau!
Daca-i asa de bine si usor in Romania de ce se pleaca cu sutele de mii la munca in strainatate?
De ce prietenul meu din Iasi nu mai gaseste oameni sa-i angajeze la fabricuta lui de mobila?
De ce nicio firma nu mai angajeaza decat tineri cu sau fara pregatire adecvata iar cei trecuti de 40 de ani cu experienta in domeniu sunt dati la gunoi pur si simplu?
De ce foarte multi din asa numitii "capsunari" se stabilesc definitiv in Spania?
Sunt multe intrebari pe tema asta iar daca toti care pleaca la munca intr-o tara straina nu stiu cat de usor este in Romania atunci inseamna ca sunt neinformati sau mai rau, prost informati!
Sper sa nu fiu prea....off topic!
Mar, 27 Mai 2008 22:52 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum