DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Biblia...
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Biblia...
Du-te la pagina 1, 2  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Arhiva Diseara.Ro Subiectul anterior
Subiectul următor
Biblia...
Autor Mesaj
paria32
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 01/Mai/2008

Mesaj Biblia... Răspunde cu citat (quote)
Am citit de cateva ori biblia, pana acum si pur si simplu am ramas uimit de cate aberatii si erori poate contine aceasta carte. Mi se pare mie sau e adevarat?
Joi, 01 Mai 2008 12:56 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doghi
Moderator Forum Diseara.ro

Data înscrierii: 23/Dec/2006

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
sincer nu am citit biblia...dar daca erau erori dc ai remarcat doar u chestia asta?
Dum, 04 Mai 2008 22:46 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dante_Sparda
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 16/Oct/2006
Locaţie: ...six feet under...

Erori sau nu.. are multi adepti. Si eu am citit-o.. si nah.. ce pot sa zic. Manipulare a maselor umane. Si asta se stie de foarte mult timp. Ar putea sa contina si un sambure de adevar...dar s-a aberat mult.

Dum, 04 Mai 2008 22:50 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
...robredo
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Apr/2008
Locaţie: ...timisoara

daca ai citito de cteva ori si tot fara succes ....no coment.... Laughing

Dum, 04 Mai 2008 22:52 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
paria32
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 01/Mai/2008

reddog a scris:
sincer nu am citit biblia...dar daca erau erori dc ai remarcat doar u chestia asta?

E plina!!! Cateva? Iata:
1. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"(cap.1- ver.26)
Din moment ce atunci nu exista NIMIC si NIMENI in afara de Dumnezeu, este destul de curios ca Biblia îl numeste asa pe un domn care era cu desavîrsire singur

2. Ar fi fost cam greu pentru Adam sa puna nume TUTUROR vietuitoarelor de pe pamant! Inchipuiti-va o balena cu cocoasa, orca, pinguini, foci, elefanti, etc, defiland prin fata lui, in plina Gradina a Edenului.

Si asta ar fi doar inceputul...
Lun, 05 Mai 2008 19:08 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
realista4ever
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 12/Apr/2008

nu am citit Biblia.. am de gand sa o citesc.. si in functie de mentalitatea noastra si puterea de a accepta ceva ca atare vom fi de acord sau nu cu ceea ce scrie acolo.. asa mai bine ne-am gasi "erorile" noastre.. decat sa criticam oamenii care incercat sa isi aminteasca din ceea ce au auzit.. si normal k exista erori.. k de.. de aia greseala este omeneasca.. Zambet
Vin, 16 Mai 2008 17:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
KÖNIG
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 13/Noi/2007

paria32 a scris:
reddog a scris:

E plina!!! Cateva? Iata:
1. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"(cap.1- ver.26)
Din moment ce atunci nu exista NIMIC si NIMENI in afara de Dumnezeu, este destul de curios ca Biblia îl numeste asa pe un domn care era cu desavîrsire singur

2. Ar fi fost cam greu pentru Adam sa puna nume TUTUROR vietuitoarelor de pe pamant! Inchipuiti-va o balena cu cocoasa, orca, pinguini, foci, elefanti, etc, defiland prin fata lui, in plina Gradina a Edenului.

Si asta ar fi doar inceputul...

Nu cred ca suntem noi in masura sa criticam nici macar o virgula din sfanta si vechea scriptura.Acel citat este din facerea omului parca....
Vin, 16 Mai 2008 18:45 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crissty
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 25/Dec/2006

Daca ai fi citit mai cu atentie, ai fi inteles de ce a zis NOASTRA . Dumnezeu e unul, dar intreit in persoana : Tatal, fiul(Iisus) si Duhul Sfant. Biblia nu e o carte usoara de inteles. Sunt f multe pasaje cu subintelesuri.

Joi, 22 Mai 2008 12:31 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ter.rin
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 26/Ian/2008
Locaţie: In muzica

Crissty, aş fi vrut să te strig altfel dar se supără moderatorii...Citeşte Biblia, sau nu, citeşte ceva, orice, şi după aceea revin-o şi şterge-ţi post-ul. Când era Dumnezeu tânăr şi se ocupa de Facerea Lumii era singurel...Nu avea cum să spună "noastră" şi să facă referire la Iisus dacă el era singurel....Primii după el au fost Adam şi Eva...După aia au apărut ăia ca tine, neam din Caracal.

Sâm, 06 Sep 2008 09:37 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mihaiwizy
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 14/Feb/2009

Mesaj Re: Biblia... Răspunde cu citat (quote)
paria32 a scris:
Am citit de cateva ori biblia, pana acum si pur si simplu am ramas uimit de cate aberatii si erori poate contine aceasta carte. Mi se pare mie sau e adevarat?

Daca ai citit de cateva ori biblia si ai ramas uimit de cate aberatii erau acolo nu inteleg pentru ce ai citit-o de mai multe ori. Era suficient sa o citeste o singura data. Si totusi eu cred ca de fapt nu ai inteles nimic si in loc sa spui ca nu o intelegi ai spui ca pe acolo sunt numai tampenii scrise. NU incerca sa folosesti logica sa intelegi ceva ce nu e logic. Biblia este deasupra logicii umane. Sa intelegi Bbilia cu logica omului e ca si cand ai incera sa observi omul cu microscopul. Nu folosesti instrumentul potrivit; vezi o celula dar nu vezi ansamblul care este omul. Esti ateu?
Sâm, 14 Feb 2009 12:03 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alin_sky_walker
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 09/Feb/2007
Locaţie: Retardia

asta de-o facut topicul ii prost de pute... nu mai bagati in seama toti satanistii!

Lun, 16 Feb 2009 01:34 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tussinel
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 29/Ian/2009

Alin_sky_walker a scris:
asta de-o facut topicul ii prost de pute... nu mai bagati in seama toti satanistii!

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, si nici sa tin partea cuiva....dar...simt nevoia sa comentez putin... Daca ar fi satanist cel de a facut topicu', automat n-ar mai zice ca Biblia e doar un "basm"...automat ar crede ce se spune in ea....sau ma rog, o parte...tot acolo se vb despre diavol, cum a aparut si ce mama lui vrea...

Credincios, necredincios, ateu sau rateu, e parerea lui, si n-ar trebui sa-l jignim pentru ca si-o exprima...

Si trebuie sa spun ca eu ii impartasesc parerea...Biblia si scrierile lui Nostradamus sunt aceleasi chestii....niste baliverne care pot fii interpretate cum "vrea" muschii nostrii.....doar atat...

Lun, 16 Feb 2009 12:10 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tussinel
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Totusi nu sunt de acord cu rubrica unde este incadrat acest topic..."katerinka"...cu toate ca sunt de partea celor care o cred o nascocire a unor minti bolnave(vezi "apocalipsa, o parte a bibliei creeata in mintea unui om clar bolnav psihic)", consider o lipsa totala de respect fata de cele cateva miliarde de oameni care cred in ea, sa o incardezi la o astfel de rubrica...

Lun, 16 Feb 2009 12:20 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Aran
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 09/Dec/2008
Locaţie: Ludus

bine zis.... c cauta asta cubiblia in katerink??
Lun, 30 Mar 2009 14:50 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
doghi

Data înscrierii: 23/Dec/2006

ptr ca dak te uiti mai sus vezi cum niste idioti injura si nu iau topicul in serios , din cauza asta probabil este aici
Mie, 01 Apr 2009 05:01 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aran
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

in fine.... chiar dak nu e cnstie c biblia pt ei nu trebuie sa injure8-|[-( lool
nu ca pt mn ar fi;)
Joi, 09 Apr 2009 14:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tussinel
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Un caz ipotetic: Sa zicem ca esti un pustnic, traiesti in munti, singur, fara sa fii auzit vreodata de Dumnezeu, biserica, si tot ce tine de ea... Gasesti pe undeva mai multe carti, printre care si una pe nume 'Biblia'...citesti cateva(presupunand ca ai invatat cumva sa citesti), si apoi ajungi la Biblie, si o citesti si pe aceasta..crezi ca vei gasi multe diferente intre ea si o carte normala?...adica i-ai da asa mare importanta si ai urma calea 'Domnului' descris in carte?...nuj exact sa explic ce vreau sa spun...sper ca intelegeti...cred ca e o ipoteza destul de interesanta...

Sâm, 18 Apr 2009 03:09 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Aran
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

nu prea am inteles ce vrei sa spui dar in fine... normal ca biblia e diferita de alte carti, nu e tot una sa razi de crapi la o comedie sau sa plangi de frica la un film horror

Joi, 23 Apr 2009 17:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tussinel
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

e diferita, dar...ai da atat de multa importanta ei?...ai considera-o cartea de capatai a omenirii?

Vin, 24 Apr 2009 19:18 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Aran
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

la lumea din ziua de azi unii ar cumpara mai degraba "orice" decat Biblia... eu zic ca numai cartea de capatai nu este, mai degraba a cozii

Sâm, 25 Apr 2009 18:13 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aran
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

desi nu pt mn personal Indiferent

Sâm, 25 Apr 2009 18:15 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Laurentiu
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 10/Iul/2007

Alin_sky_walker a scris:

Omule, cand spune ca biblia e o prostie se refera la toate "personajele" din ea.
Dupa cate stiu eu, satana e continut in ea.
Si adevarul este ca sunt multe pasaje cu "noastre" sau alte pronume care indica faptul ca erau mai multi.Dupa parerea mea , biblia este o prostie, la fel ca religia.Eu sunt ateu si sunt mandru de asta, deoarece nu sunt mintit incontinuu ca un crestin care crede ca este ajutat de dumnezeu si chestii din astea. Imi este si mila de voi, insa, nu pot face nimic in privinta voastra.O sa vedeti dupa ce o sa muriti ca nu exista niciun rai si iad.
Joi, 09 Iul 2009 18:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
foaieverde
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 29/Aug/2009

Mesaj Re: Biblia... Răspunde cu citat (quote)
paria32 a scris:

1. BUNA SEARA TUTUROR (SINT NOU)
2.ori esti interesat de ai citit-o de mai multe ori minti mai mult decit mine!
3.in cazul cel mai bun incearca sa citesti carti ajutatoare,care ati vor usura munca . (autor cleopa)
4.daca te rogi vreodata incearca varianta" deschide-mi Doamne mintea" si pe urma tacimul cu nevoi
Sâm, 29 Aug 2009 21:26 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sergio76
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 09/Sep/2009

steaua_frate a scris:
Alin_sky_walker a scris:

Omule, cand spune ca biblia e o prostie se refera la toate "personajele" din ea.
Si adevarul este ca sunt multe pasaje cu "noastre" sau alte pronume care indica faptul ca erau mai multi.Dupa parerea mea , biblia este o prostie, la fel ca religia.Eu sunt ateu si sunt mandru de asta, deoarece nu sunt mintit incontinuu ca un crestin care crede ca este ajutat de dumnezeu si chestii din astea. Imi este si mila de voi, insa, nu pot face nimic in privinta voastra.O sa vedeti dupa ce o sa muriti ca nu exista niciun rai si iad.

Lun, 05 Oct 2009 11:15 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
addy0716
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 23/Feb/2009

steaua_frate a scris:
Alin_sky_walker a scris:

Da de unde stii tu. Lasa pe alti sa vorbesca nu tu ca numai prostii zici.

Dum, 11 Oct 2009 19:10 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Arhiva Diseara.Ro Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum