DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Subiectul anterior
Subiectul următor
Emigrarea din Romania... adevar sau vis (aici vedem DE CE)
Autor Mesaj
yebogogo
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 30/Mar/2010

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
ioansorin a scris:
Buna subiectul forumului ma determinat sa ma inscriu si sa discut cu dumneavoastra pentru ca imi doresc ca impreuna cu sotia si cei 3copii ai mei sa emigrez si asta din cauza ca in Romania nu se poate trai decent din munca cinstita si eu asta sunt muncitor .asa ca va rog un sfat o idee

Pleaca oriunde vrei nu te gandi la probleme legate de limba vorbita (daca nu vorbesti deja o limba straina) totul se rezolva pleaca si vei constata cu surprindere poate ca te vei descurca mai usor
decat in tara ta de bastina. Peste tot sant oameni de bine care iti vor sari in ajutor la nevoie.
Mar, 30 Mar 2010 20:06 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yebogogo
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 30/Mar/2010

Gaby a scris:
Sa fim seriosi, sunt expati care vin sa lucreze in Romania si nu castiga banii astia.
Realitatea este ca intr-o familie, daca ambii lucreaza, incepand de la salarii de 1500 euro pentru fiecare se poate trai chiar bine. Aici sunt taxe mai mici decat in restul Europei iar costurile asigurarilor sunt mult, mult reduse fata de ce este in restul Europei, ca sa nu mai zic de America, unde daca ai ramas fara job si te imbolnavesti poti sa-ti cauti direct loc la groapa comuna. Sa nu uitam de scolarizare, care costa extrem de putin in Romania fata de alte tari. Nici la chirii nu se sta rau. Toata lumea vede chiriile din Bucuresti, dar nu este corect sa te compari doar cu capitala; altfel, hai sa vedem doar comparativ cu New York-ul, Parisul, Praga, Londra sau Viena si o sa vedem ca Bucurestiul este chiar o capitala in care se sta foarte ieftin cu chirie.

Inca ceva: in Romania bancile acorda credite mult mai riscante decat in aproape orice alta tara.

Si inca ceva: lumea s-a obisnuit sa se gandeasca ca toti banii trebuie sa-i castige din salariu. Complet eronat, fiecare trebuie sa aiba mici afaceri, gen depozite de unde sa castige dobanda, investitii in actiuni sau obligatiuni, inchirierea imobilelor achizitionate, etc.

Deci, dupa parerea mea, incepand de la un salariu de 1500 de euro lunar sunt sanse sa se traiasca bine, in Romania.
Si in general m-am referit la Bucuresti, daca ai 1500 de euro salariu in Targu Mures sau Slatina, sa spun, pai, chiar ca o duci bine. Cu 25000 euro in Targu Mures inca poti sa-ti cumperi o garsoniera buna, de exemplu.

Ha,ha!Buna gluma!
Mar, 30 Mar 2010 20:11 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Aug/2007

yebogogo a scris:
Gaby a scris:
Sa fim seriosi, sunt expati care vin sa lucreze in Romania si nu castiga banii astia.
Realitatea este ca intr-o familie, daca ambii lucreaza, incepand de la salarii de 1500 euro pentru fiecare se poate trai chiar bine. Aici sunt taxe mai mici decat in restul Europei iar costurile asigurarilor sunt mult, mult reduse fata de ce este in restul Europei, ca sa nu mai zic de America, unde daca ai ramas fara job si te imbolnavesti poti sa-ti cauti direct loc la groapa comuna. Sa nu uitam de scolarizare, care costa extrem de putin in Romania fata de alte tari. Nici la chirii nu se sta rau. Toata lumea vede chiriile din Bucuresti, dar nu este corect sa te compari doar cu capitala; altfel, hai sa vedem doar comparativ cu New York-ul, Parisul, Praga, Londra sau Viena si o sa vedem ca Bucurestiul este chiar o capitala in care se sta foarte ieftin cu chirie.

Inca ceva: in Romania bancile acorda credite mult mai riscante decat in aproape orice alta tara.

Si inca ceva: lumea s-a obisnuit sa se gandeasca ca toti banii trebuie sa-i castige din salariu. Complet eronat, fiecare trebuie sa aiba mici afaceri, gen depozite de unde sa castige dobanda, investitii in actiuni sau obligatiuni, inchirierea imobilelor achizitionate, etc.

Deci, dupa parerea mea, incepand de la un salariu de 1500 de euro lunar sunt sanse sa se traiasca bine, in Romania.
Si in general m-am referit la Bucuresti, daca ai 1500 de euro salariu in Targu Mures sau Slatina, sa spun, pai, chiar ca o duci bine. Cu 25000 euro in Targu Mures inca poti sa-ti cumperi o garsoniera buna, de exemplu.

Ha,ha!Buna gluma!

Pe vremea cand a fost scris acest comentariu(Gabi), inca se mai putea....mai ales in Bucuresti!
Tu razi pentru momentul actual, nu-i asa??
Sâm, 10 Apr 2010 01:58 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eul_rip
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 07/Dec/2006

da... nu am citit toate paginile la forum asa ca nu stiu ce sa discutat, dar eu personal fiind un emigrant pot sa spun ca imi lipseste patria muma Trist
Dum, 30 Mai 2010 01:17 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 22/Mai/2007
Locaţie: Pantelimon UnderGround MAFIA

hai sa facem schimb.vrei?Zambet
Lun, 31 Mai 2010 13:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eul_rip
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 07/Dec/2006

poi nu mai prea pot fiindca m-am obisnuit cu viata buna
Lun, 31 Mai 2010 22:36 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 22/Mai/2007
Locaţie: Pantelimon UnderGround MAFIA

pai si atunci de ce iti lipseste tara asta??nu te inteleg..
Mie, 02 Iun 2010 14:55 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum