DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - MARIAN COSMA - R.I.P.
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
MARIAN COSMA - R.I.P.

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Arhiva Diseara.Ro Subiectul anterior
Subiectul următor
MARIAN COSMA - R.I.P.
Autor Mesaj
tho_klan
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 22/Mai/2007
Locaţie: Pantelimon UnderGround MAFIA

Mesaj MARIAN COSMA - R.I.P. Răspunde cu citat (quote)
http://www.youtube.com/watch?v=GXgGf-1eIFw -Zece

Handbalistul român Marian Cozma a fost ucis, în urma unui scandal izbucnit într-un club din Ungaria, unde se afla, împreună cu mai mulţi prieteni, pentru a sărbători un eveniment. Grupul a intrat într-un conflict verbal cu mai mulţi localnici rromi, care au scos imediat cuţitele. Marian Cozma a fost înjunghiat în inimă şi a murit după două ore la spital.
Alţi doi colegi de-ai handbalistului, sârbul Zarko Sesum şi croatul Ivan Pesic, au fost răniţi şi se află în stare gravă la spital. Unul dintre ei a fost înjunghiat în rinichi, care i-a fost extirpat în urma unei intervenţii chirurgicale. Cel de-al doilea handbalist rănit a suferit grave leziuni cerebrale.
Marian Cozma a mai fost înjunghiat, în urmă cu patru ani, pe o stradă din Bucureşti. Deşi rana de atunci a fost destul de gravă, fiind localizată în apropierea coloanei vertebrale, Cozma a revenit în sala de sport după doar o lună şi jumătate.
Cozma, poreclit "Păsărilă" de apropiaţi, activa la echipa MKS Veszprem din Ungaria şi era pivot în echipa naţională a României, de unde s-a şi retras la sfârşitul lui ianuarie, declarând că nu mai vine la lot cât timp este antrenor Aihan Omer. Înainte de a evolua la echipa ungară, Marian Cozma a fost jucător al echipei Dinamo Bucureşti.

60.000 de locuitori ai oraşului Veszprem, şocaţi. Suporterii din două ţări, înmărmuriţi. Familia lui Marian Cozma, îndoliată. Handbalistul român a fost înjunghiat în inimă, sâmbătă noapte, la un restaurant din oraşul Veszprem, în urma unei altercaţii. Sportivul se afla la o petrecere, cu alţi doi coechipieri, Zarko Sesum şi Ivan Pesic, care au ajuns şi ei la spital, cu răni grave, provocate tot prin înjunghiere.

Tatăl lui Sesum promite răzbunare! Conform presei de la Belgrad, citată de 7Plus, tatăl handbalistului deţine cea mai temută firmă de bodyguarzi din Serbia şi promite că indivizii care i-au agresat fiul nu vor scăpa uşor. Firma respectivă are angajaţi 300 de foşti membri ai celebrei grupări paramilitare "Tigrii", conduse de Zeliko Raznatovici, alias "Arkan", iar aceştia vor să plece spre Ungaria, în căutarea criminalilor.
Alături de ei, extremiştii unguri îi vânează şi ei pe cei 28 de presupuşi agresori. La comemorarea de duminică a sportivului român au fost prezenţi mai mulţi membri ai Gărzii Ungare, mişcare naţionalistă radicală. Totodată, la Gyor, în vestul Ungariei, s-au adunat alţi 50 de membri ai unei grupări asociate cu partidul radical naţionalist Jobbik, scrie ProSport. Partidul, la rândul său, a cerut, într-o declaraţie transmisă MTI, reintroducerea pedepsei capitale.
Ministrul justiţiei din Ungaria, Tibor Draskovics, a încercat să calmeze spiritele şi a lansat un apel către locuitorii Ungariei, cerând ca nimeni să nu încerce să se substituie justiţiei. Poliţia a identificat şi prins până în prezent doar doi suspecţi în cazul uciderii lui Marian Cozma, astfel că, dacă ne luăm după declaraţiile martorilor, alţi 26 de agresori sunt încă în libertate.
Tatăl handbalistului ucis într-o discotecă din Ungaria, Petre Cozma, se găseşte în aceste momente într-o situaţie pe care nu ar dori-o nimeni. Acesta a intrat în direct la GspTV, explicând cum a primit vestea uciderii lui Marian Cozma. Tatăl tânărului de 27 de ani a declarat înainte să plece spre Ungaria cum că a primit îngrozitoarea veste de la prietenul cel mai bun al jucătorului, Rareş Jurcă.

Jurcă, handbalist şi el, a fost cel care l-a sunat în jurul orei 4:30 în această noapte pe Petre Cozma. Tatăl îndoliat povesteşte:
"M-a sunat Rareş Jurcă, prietenul lui, şi mi-a zis că mi-au tăiat copilul. Cred că pe la 4 jumătate sau 5 m-a sunat. Ultima oară am vorbit cu Marian pe la 11 aseară (sâmbătă seară n.r.).", a explicat tatăl îndurerat.
"Marian, săracul, sărea pentru toţi, să îi ajute pe toţi, şi când a fost să trebuie şi el ajutat, nu l-au ajutat.", a încheiat Petre Cozma.

Reacţiile lumii handbalului:

Foştii colegi de la echipa naţională au fost, şi ei şocaţi. Handbalistul Stelei, Viorel Mazilu, a declarat că a aflat şocanta veste de la televizor, după care l-a sunat pe Cozma, cu o urmă de speranţă că presa a greşit când a anunţat tragedia:

"Sunt foarte şocat. Am deschis televizorul şi... Marian era un prieten adevărat. Eu nu cred că a fost ucis în discotecă, el cunoştea pe toată lumea acolo. Puteţi să întrebaţi pe oricine că Marian a fost un om extraordinar.

El va rămâne în continuare în inimile noastre. L-am sunat astăzi pe Marian, pentru că nu credeam, dar nu a răspuns nimeni. Naţionala e pe ultimul plan acum, am pierdut o viaţă", a spus Viorel Mazilu la GSP TV.

"Toată lumea e şocată, iar ce s-a întâmplat este incredibil. Nu se poate să se întâmple aşa ceva în zilele noastre. La cinci dimineaţa m-a sunat un coleg de-al lui şi mi-a spus ce s-a întâmplat. Marian era un om cu un suflet extraordinar, toată lumea îl ştia un om cu suflet mare." a spus cu regret şi Vali Ghionea, fostul coleg de la echipa naţională a lui Marian Cozma.

Preşedintele federaţiei de handbal a susţinut şi el ipoteza lansată de Viorel Mazilu:

"Nu este vorba de nici o discotecă, este vorba de acelaşi restaurant. Mai pe seară, colegii săi care au familiile la Veszprem au plecat acasă şi au rămas doar străinii care sunt singuri. Un grup de ţigani, format de 6-7 indivizi, au venit la masa lor, Marian s-a ridicat şi le-a spus să îi lase în pace.El a fost lovit în spate, dar nu a ripostat. Aceştia aveau cuţite la ei şi le-au spus să iasă afară, iar jucătorii au ieşit. Pe scări, unul din ei l-a înjunghiat de 3 ori în inimă. Ilyeş a încercat să îl salveze, făcându-i respiraţie gură la gură", a declarat preşedintele Federeţiei Române de Handbal, Cristian Gaţu.

R.I.P.

Va rog sa nu stergeti acest topic, merita un omagiu
DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA IN PACE MARIANE.NU TE-AM CUNOSCUT, AS FI VRUT SA TE CUNOSC INSA DIN PACATE ACEST LUCRU NU MAI ESTE POSIBIL.DE AICI INAINTE VEI JUCA NUMAI CU INGERII
Foarte trist Foarte trist Foarte trist Foarte trist Foarte trist Foarte trist Foarte trist

sunt zilele cand toata lumea plange neincetat
plecarea ta dintre noi e crunta, sufletele sunt de neimpacat
plang si florile de dorul tau, acum timpul s-a oprit in loc
as da o parte din viata mea sa stiu ca traiesti, as trece si prin foc
sunt zilele tacerii, durerea este mare si destul de rece
vino acasa Mariane, parintii te plang..tu nu mai vii si timpul trece
..nu mai am cuvinte, tristetea m-a invaluit, plang
As fi vrut sa te cunosc.. dar cuvintele se sparg incet, incet.. in gand
vei ramane campion chiar daca vei juca cu ingerii
esti capitanul nostru, cand va ploua vom sti ca sunt lacrimile tale
din valea plangerii
suspin, plang prietene, ne lipsesti..
Dumnezeu sa aibe grija de tine, Mariane

invat cu teama tema pentru maine
am ochii inchisi si totusi merg abatut in ploaie ca un caine
Lun, 09 Feb 2009 18:47 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

Mesaj Răspunde cu citat (quote)

Tigrii lui Arkan, după infractorii de la Veszprem! Presa de la Budapesta şi Belgrad a susţinut că mai mulţi luptători de elită sârbi i-au căutat pe atacatori în paralel cu poliţia maghiară.Şi asta pentru că în incidentele de la Veszprem a fost înjunghiat şi handbalsitul sârb Zarko Sesum. Tatăl acestuia este proprietarul celei mai importante firme de bodyguarzi din Serbia.
Premiul cel mai mare pentru prinderea lui Sztojka vine din partea tatălui lui Zarko Sesum, coleg de echipă la Veszprem cu Marian Cozma. Sarbii ofera recompensa pentru capetele criminalilor chiar si in inchisoare.Potrivit unor site-uri sârbeşti, este vorba despre 100.000 de euro! Tatăl lui Sesum vrea să se răzbune pe infractori, după ce aceştia i-au rănit fiul, care va avea nevoie de o reconstrucţie a feţei. Croatul Ivan Pesici, al treilea jucător agresat de infractori, nu va mai putea juca niciodată handbal, după ce i s-a extirpat un rinichi.
Mai mult, firma este formată din luptători cu experienţă: mulţi dintre ei au fost subordonaţii lui Arkan în celebrele trupe paramilitare din anii 90.

Personal imi doresc ca sarbii sa faca dreptat
e

..si un interviu cu tatal lui Marian Cozma (Petre Cozma)

DURERE SFÂŞIETOARE

„Mi-e teamă ca soţia să nu leşine“

EVZ: Domnule Petre Cozma, aţi reuşit să aflaţi de ce Marian a fost ucis cu atâta bestialitate?
Petre Cozma: (Plânge în hohote). Nu-mi pot explica de ce a fost omorât. Pur şi simplu, nu pot. Toată lumea îi sărea în braţe, era foarte iubit în toată Ungaria, nu numai la Veszprem. N-a avut treabă cu nicio bandă, borfaşii ăia nu au suflet.

V-aţi fi aşteptat la o solidaritate totală din partea oamenilor, după acest caz cutremurător?

Oamenii au făcut ce aveau de făcut. Le mulţumesc din suflet că m-au sprijinit pas cu pas, au fost tot timpul alături de mine. E un lucru mare să te sprijine cineva în momente deosebit de grele.

Cum vă explicaţi faptul că n-a intervenit niciun bodyguard în momentele agresiunii din discotecă?
Ştiţi cum e, nu vreau să fiu rău, dar atunci când ţi se taie macaroana, eşti terminat psihic. Nu mai ştii nici să apeşi un buton pentru a chema Salvarea sau Poliţia, rămâi blocat de frică.

Aţi vorbit cu tatăl lui Zarko Sesum, care era decis să trimită luptători din Serbia pentru a-i lichida pe membrii grupului interlop?
N-am discutat deloc cu tatăl lui Sesum. Nu cred că asta este o soluţie. Poliţia îşi face datoria, au fost prinşi deja doi criminali. Poate acum o să am ocazia să-l cunosc însă pe tatăl lui Cătălin Hâldan, în această împrejurare tragică. Sper să mai am un pic de putere când o să ajung acasă. N-am mai mâncat nimic şi n-am mai dormit deloc de când a murit băiatul meu. Mi-e teamă ca soţia mea să nu leşine când l-o vedea pe Marian. Este în permanenţă cu prietenii mei. Marian va fi înmormântat vineri, lângă bunicii săi. Acolo i-am pregătit un loc, sper să se întâlnească în Ceruri cu bunicii săi şi să ne vegheze de-acolo.

Marian a fost înjunghiat şi în urmă cu trei ani la Bucureşti, însă agresorul său n-a fost prins.

Asta pentru că Bucureştiul este un oraş mare. Veszprem este mult mai mic, au fost şi camere de supraveghere care au ajutat la prinderea criminalilor.

Ce pedeapsă credeţi că vor primi ucigaşii fiului dumneavoastră?
Normal, ar trebui să fie ucişi, dinte pentru dinte, cum v-am mai zis, dar nu se va întâmpla asta. Ar trebui să fie judecaţi corect şi să fie închişi pe viaţă, astfel ca asemenea tragedii să nu se mai repete. Toată lumea plânge după Marian.

Sâm, 14 Feb 2009 13:10 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ASC
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 31/Ian/2009

Omagi lui.A fost cel mai inalt hanbalist din lume si din cate stiu a fost foarte bun.Nu stiu foate multe lucruri despre el dar mi se pare un om minunat.
Dum, 15 Feb 2009 00:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

Asa este..un om pacifist, cu calitati deosebite si cu aura de invingator..cei buni se duc la D-zeu din pacate
R.I.P.

Dum, 15 Feb 2009 13:49 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdanstelistul
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 19/Feb/2009

Mesaj Marian Comza Răspunde cu citat (quote)
Foarte trist Pasarila a fost un om foarte bun, merita toti suporterilor care il sustin dupa moartea sa.SI toti jucatori care se imbraca in tricourile vu el.
Sâm, 21 Feb 2009 14:31 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andy07
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 04/Aug/2008

n am cuvinte plng si acum ODIHNESTE_TE IN PACE!!!
Joi, 16 Apr 2009 00:06 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

Un film documentar despre asasinarea jucatorului de handbal roman Marian Cozma este realizat in Ungaria, productia urmand a fi difuzata la Budapesta, la sfarsitul lunii aprilie, informeaza The Budapest Time, citat de Mediafax. Scena asasinarii jucatorului de handbal roman Marian Cozma a fost filmata intr-un hotel din localitatea Tapolca, din Ungaria, la filmari asistand si tatal victimei, Petre Cozma.

O serie de actori celebri din Ungaria interpreteaza rolurile principale in acest documentar de 85-90 de minute, care va fi structurat in doua parti si va fi difuzat la Budapesta, la sfarsitul lunii aprilie.Ungaria nu se afla la prima initiativa in memoria fostului handbalist roman, ucis la Veszprem pe 8 februarie.
Fan clubul echipei MKB Veszprem a deschis o strangere de fonduri pentru ridicarea unui monument in memoria lui Marian Cozma, suporterii maghiari reusind sa adune peste 10.000 de euro, in primele zile de la deschiderea contului bancar.

Vin, 01 Mai 2009 23:01 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Val3n71n
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Apr/2007

Dumnezeu sal odihneasca
Sâm, 02 Mai 2009 21:45 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

Filmul producătorului maghiar Kalomista Gabor, intitulat 'O ţară înjunghiată în inimă' (Sziven szurt orszag), va fi prezentat publicului pe data de 7 mai, la orele 19.00, la noua Arenă din Veszprem, aşa cum declara acesta miercuri agenţiei MTI, informează pagina ungară de internet hirado.hu, citată de Agerpres.
În pelicula lungă de 85 de minute, rolul lui Marian Cozma va fi jucat de Czapko Antal, actor la teatrul din Szombathely /vest/. Din distribuţie mai fac parte Csanyi Sandor, în rolul handbalistului sârb Zarko Sesun, Pindroch Csaba în rolul rezervei Uros Vilovski şi Szabo Simon, în rolul portarului croat Ivan Pesic. În rolul prietenei lui Cozma a fost distribuită actriţa Oroszlan Szonja.

După prezentarea de gală de la Veszprem urmează ca fimul să ruleze în luna mai în 29 de cinematografe din ţară, spunea producătorul maghiar. Kalomista afirma că filmul nu este în mod expres un film comemorativ dedicat lui Cozma, el personal fiind de 25 de ani un fan al echipei de handbal de la Veszprem, de faimă mondială, unde fiecare îi este prieten, el nedorind decât să realizeze un film obiectiv despre 'întâmplare'. Kalomista arăta că a discutat intens cu anchetatori, martori, avocaţi, apărătorii suspecţilor şi mulţi alţi oameni.

În prima parte a filmului se încearcă să se abordeze şi cum de a putut avea loc acest asasinat în Ungaria, oferindu-se cu alte cuvinte 'un instantaneu al situaţiei actuale din Ungaria', spunea Kalomista. El adăuga că nu s-a ocupat de numeroasele presupuneri pe marginea crimei, în film fiind prezentat pur şi simplu ceea ce s-a întâmplat în acea dimineaţă fatală şi anume faptul că, fără vreun schimb anterior de cuvinte, un grup de persoane a intrat în scenă, l-au împins, i-au sărit la gât iar după ce a fugit în stradă l-au înconjurat şi înjunghiat în inimă.

Interpretul rolului lui Cozma, Czapko Antal, care şi el măsoară, la fel ca şi handbalistul român, peste doi metri în înălţime, declara MTI în timpul filmărilor: 'Am fost profund zguduit de ştirea crimei iar atunci când peste o lună am fost solicitat de Kalomista Gabor pentru rolul lui Cozma m-a trecut un fior şi mi s-a făcut pielea de găină, dar desigur am acceptat'. Actorul Csanyi Sandor declara tot atunci agenţiei MTI: ''Aici nimeni nu se gândeşte acum la actorie, asta nu este muncă, nu este o sarcină, aici este vorba despre solidaritate, de memoria comună şi am dori cumva să creăm o amintire'.

Kalomista declara pentru MTI că deocamdată nu este preocupat de bugetul filmului, firma sa proprie, Megafilm Kft finanţând producţia, proiectată a avea două părţi. Partea a doua se va ocupa de derularea anchetei penale şi de proces. La realizarea filmului au colaborat patru regizori şi o vor face şi pentru partea a doua. Este vorba despre: Babos Tamas, Csillag Mano, Kives Gyorgy şi Vecsernyes Janos.

Aici puteti vedea intreaga poveste a celui ce a fost Marian Cosma..filmul tragic al evenimentelor si nu in ultimul rand marturii a celor ce l-au cunoscut.R.I.P.

http://www.220.ro/BpjdPsFD1c/Parintii-Lui-Marian-Cozma-Sunt-Distrusi

Mie, 13 Mai 2009 12:42 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tho_klan
Avansat
Avansat

http://hi5.com/friend/p102402761--cozma_marian--html

Profilul dp hi5 al lui Marian Cosma
R.I.P.

Desi lume toata e plina de ura,inimile inca mai sunt pline de iubire

Mar, 02 Iun 2009 18:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aLyNwTzZw
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 09/Mar/2008

R.I.P
Mar, 15 Dec 2009 23:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Arhiva Diseara.Ro Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum