DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Povestea unui emigrant
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Povestea unui emigrant
Du-te la pagina Anterioară  1, 2

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Subiectul anterior
Subiectul următor
Povestea unui emigrant
Autor Mesaj
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Aug/2007

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
Continuare la....Socul cultural

Am intalnit multi romani veniti cu idei preconcepute din tara. Una dintre ele m-a frapat si ma frapeaza in continuare cand aud vorbindu-se despre acest "mit". Ideea ca americanii sunt niste inculti, idioti care nici nu stiu unde este Romania pe harta! Ei bine, cum ar spune Codruletul nostru.......orice padure are uscaturile ei! Asa este dar numai in parte si asta din cauza sistemului de invatamant pe care l-au avut si inca il mai au, sistem care iti permite, ca elev, sa-ti alegi materiile pe care vrei sa le inveti. Copii care nu au fost indrumati de parinti, nu stiu unde este Romania pe harta pentru ca geografia lumii nu au ales-o in scoala, nefiind obligatorie.Am discutat cu foarte multi colegi de serviciu despre Istoria Greciei antice, despre Imperiul Roman si multe altele ceea ce mi-a dovedit ca acel "mit" de fapt nu este adevarat. Am invatat ca nu am voie sa consider o persoana sub nivelul meu de cunostinte pana cand nu stau de vorba cu ea sa ma conving.
Dupa cate am auzit, in Romania s-a adoptat acelasi sistem de invatamant ca in state. Pai ce faceti mai fratilor, vreti sa fiti si voi la fel ca ei? Mai mult de atat, Statele Unite au adoptat o masura prin care se v-a copia cate ceva din sistemul de invatamant din Europa. Asta ar mai trebui, sa revenim la sistemul de invatamant din trecutul nu prea indepartat al Romaniei Confuz
Mie, 28 Mai 2008 21:36 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Deci tu spui ca n-ar fi asa de lipsiti de cultura generala precum sunt considerati. Americanul obisnuit cam ce preocupari culturale are in afara de mersul la cinema ? Citeste ? Merge la spectacole de teatru ? Colectioneaza ceva ? Impresia mea de aici este ca americanul obisnuit este un animal mare si gras, om de treaba altfel, care isi imparte timpul intre servici, televizor, mersul pe stadion, mersul la film, mers cu masina (neaparat mare), dormit, shopping si luat masa cu familia.

Mar, 03 Iun 2008 09:52 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra
Moderator Forum Diseara.ro

Data înscrierii: 11/Mar/2008
Locaţie: in dreapta ta... stanga cum stai cu fata

Cioc, cioc, pot sa raspund si eu? ca si canadianul e tot un fel de american, da' mai nins Laughing

Asa credeam si eu pana am venit aici... si recunosc ca am ramas surprinsa cand am vazut parcurile pline duminica, inca din februarie-martie cand inca ne ingheta pana pe fermoar... daca mergi duminica la pranz intr-un parc (si calgary are si foarte multe parcuri-rezervatii), e plin de lume. in Banff cand am fost, din nou am fost uimita cata lume face miscare si prefera iesirile astea, chiar si pe ploaie sau vant, in locul televizorului. La 7 dimineata lumea face jogging, Mcdonalds-urile sunt cam goale pe aici, shoppingul e, intradevar o activitate de baza dar nu singura.... A, da, parcurile sportive sunt de asemenea folosite, e nevoie de rezervare ca sa prinzi un spot (e drept ca majoritatea sunt gratuite, dar nu cred ca de asta iese lumea la fotbal sau tenis). Ar mai fi, dar nu mi le aduc aminte acum... astea ar fi activitatile pe care le facem noi mai des si unde ne-am impiedicat si de canadieni..... Zilele urmatoare o sa fac poze in Prince's Island Park, o minunatie de parc pe o insula in centrul orasului.... poate prind si veveritele, ratele, gastele, iepurasii de care te impiedici la tot pasul Laughing
Oups... revin cu edit, am omis partea culturala... la cinema noi nu am fost, ca inca suntem "prea mici", dar am fost la tot felul de spectacole, mai ales pt copii, concerte sunt foarte des (Santana a fost cel mai recent, luna trecuta), spectacole de circ, bibliotecile sunt si ele destul de pline... nu ii laud si spun ca toti fac asta, dar am intalnit suficienti astfel incat sa imi demoleze mitul si misconconceptia ca timpul liber inseamna fastfood, tv si shopping. Exista si un site al primariei unde in fiecare saptamana sunt anuntate evenimentele culturale, premierele, plus inca unul foarte bun in genul "unde ne distram weekendul asta", bazat pe referintele cetatenilor... Vointa si timp sa fie, ca ne culturalizam pe alese Laughing

Speak your mind even if your voice shakes Foarte fericit

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Mar, 03 Iun 2008 10:05 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Hai sa spun si eu vreo doua vorbe cu toate ca misterra a cam spus aproape totul Zambet
Aici in Michigan avem avantajul Marilor Lacuri ceea ce inseamna.......boating! Este adevarat ca din cauza economiei care nu merge asa cum ar trebui, iahturile nu mai circula asa cum circulau inainte dar totusi este o feerie sa mergi seara la lac si sa-i vezi pe toti ancorati sau la dock petrecand si razand cu prietenii......muzica si voie buna si distractie.
Gratare la bord, bautura cat cuprinde si dai ....party pana in zori! Credeti ca le mai trebuie tv si fast food?
Vara mai sunt si concertele in aer liber......in curand trebuie sa vina Madonna in orasul ei natal.....a fost si Santana (l-am pierdut Mad ).....Deff Lepard, Aerosmith si multe alte formatii.....Biletele sunt destul de accesibile.....$20 pe iarba cu paturica sau $40 pe scaune in fata scenei.
Totusi intre Canada si Statele Unite exista o mare diferenta............vreo 350 de milioane de oameni Laughing Laughing Laughing
Mar, 03 Iun 2008 14:29 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

misterra a scris:
Exista si un site al primariei unde in fiecare saptamana sunt anuntate evenimentele culturale, premierele, plus inca unul foarte bun in genul "unde ne distram weekendul asta", bazat pe referintele cetatenilor...

Scuze de off-topic:
Mi le spui si mie ? Nu ca as vrea sa ma apuc sa ma culturalizez prin Calgary, dar sunt interesat sa vad "succesurile" altora, mai ales ca am in intentie un site sau o dezvoltare a lui diseara tot in genul "unde ne distram weekend-ul" asta cu referinte.

Joi, 05 Iun 2008 05:32 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Tot a venit vorba de economie. Eu sincer nu sunt un fan al canalelor tv de business, nici macar al ziarelor de profil, pentru mine presa inseamna Donald Duck (pe care il cumpar cu sfintenie de 2 ori pe luna - daca il apuc - inca de pe vremea cand se numea "Mickey Mouse" si eu aveam vreo 15 - 16 ani), Art Gallery (pe care le indosariez cu spor sperand ca la un moment dat o sa apuc sa le si rasfoiesc) si ziarul Cotidianul pe care mi-l dau astia in plus miercurea cand le cumpar cartea saptamanala. Dar cum una dintre afacerile firmei este "joaca" pe bursa Forex nu am cum sa nu stiu cat de cat bine cam cum merge economia americana (e drept, prin prisma stirilor si comunicatelor oficiale ale marilor companii si guvernului), mai ales ca in ultimii doi ani s-a putut vedea cu ochiul liber caderea continua a dolarului, care numai economie sanatoasa nu poate sa arate. Hai sa vedem asa, pe scurt, aspectele generale ale economiei din tarile prin care ati ajuns, in perceptia voastra. Care este impactul economiei asupra voastra ? Cum este piata imobiliara ? Care sunt afacerile care merg bine pe acolo ? Ce a mers si nu mai merge ? Ce nu a mers si acum merge ? Sau, ma rog, spuneti voi, vorbire libera, cum e treaba cu economia prin partile celea ale lumii. Repet, ar fi interesanta perceptia voastra, nu altceva.

Joi, 05 Iun 2008 05:42 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Cum iti place tie sa ma provoci Laughing...
Uite site-ul primariei, unde gasesti cam tot ceea ce inseamna Calgary http://www.calgary.ca/portal/server.pt?
Nu ti-am dat exact linkul pe care mi l-ai cerut pt ca am luat-o ca pe o provocare si am vrut sa vedeti cat de bine pus la punct poate fi un site al unei primarii. A, si te scuz de off topic, da' sa nu se mai repete Scoate limbaScoate limbaScoate limba

In legatura cu cealalta tema, nici nu ma gandeam sa fac o analiza critica asupra economiei nord americane sau mai concret a celei canadiene, pt simplul motiv ca nu i-am patruns toate tainele si la ora asta pot emite cel mult pareri. Economia Canadei se credea a fi mai dependenta de cea americana, si toata lumea se astepta sa o ia pe o panta descendenta.... ei, uite ca nu e chiar asa de grav.. poate avem noi norocul sa stam in cea mai dezvoltata provincie a Canadei (am avut asta in vedere cand ne-am hotarat sa emigram), dar aici nu se simte recesiunea. dimpotriva as putea spune... Anul trecut Calgary a fost orasul cu cea mai mica rata a somajului din intrega Canada, cu 2,9. Tot anul trecut Calgary a cunoscut cea mai puternica dezvoltare, dar asta am resimtit-o negativ prin cresterea preturilor la imobiliare. Alberta e provincia (cred ca singura) care nu are datorii la stat, si datorita acestui fapt taxele au scazut (echivalentul tva-ului, care oricum nu se adauga la produsele alimentare) la inceputul anului (de la 6 la 5%). Aici sunt cele mai multe masini noi pe cap de locuitor... dar culmea e ca desi e tara petrolului (si vorbesc de Alberta nu de Canada), are unul dintre cele mai mari preturi la benzina, 1.30 CAD/litru. In rest, cam orice afacere incepi, cel putin in Alberta, nu are cum sa nu mearga. Sunt atat de multi bani, si nu exista modalitati suficiente de a-i cheltui... am acces la niste informatii care imi pemit sa afirm ca oamenii aici au bani.. si nu vorbesc doar de un mic procent. Cam asta ar fi diferenta daca ar fi sa compar ce am lasat cu ce am gasit aici. Patura de mijloc inglobeaza marea parte a cetatenilor, exceptiile sunt polii opusi.. ceea ce cred eu e o baza solida pt o economie sanatoasa.
Primul dezavantaj, cel mai important, al unei economii asa puternice este cresterea preturilor la chirii si imobiliare... preturile nu sunt exagerate, dar e clar ca sunt peste valoarea reala.. si lumea continua sa cumpere, ceea ce nu va duce prea curand la o echilibrare a pietei...
In urma unui sondaj realizat de curand, aproape 50% din cetateni au declarat ca traiesc la acelasi nivel ca si anul trecut, 20% mai bine, 30% mai rau (aproximativ).... cam asta pot spune acum despre economie, subiectul e mult prea vast si nici eu nu-l stapanesc suficient... dar am incercat... Ochii peste cap

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Joi, 05 Iun 2008 07:35 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Multumesc de raspunsuri.

Site-ul Primariei este foarte atot-cuprinzator, ca sa spun asa, dar nu stiu de ce, dupa cateva pagini deja te ia cu somn. Ceva mai sintetizat pentru cei care n-au chef de cautat n-ar fi stricat.

Altfel, am ramas impresionat, cred ca m-as simti ca-n povestile lui Andersen sa locuiesc acolo. Plus zgarie-norii aia rotunjori, pentru care, desi nu sunt fata, am o atractie deosebita (si prin Bucuresti imi face o placere deosebita sa trec pe 1 Mai sau pe Victoriei, unde sunt doua cladiri putin mai inalte, in genul celor din Calgary).

Ca sa capat si al doilea link ce sarcini trebuie sa execut ? Zambet

Joi, 05 Iun 2008 13:05 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Of, of, cum nu ierti nimic ... uite aici inca ceva http://www.calgarykiosk.ca/ http://www.calgaryattractions.com/spaceport.html
http://www.where.ca/calgary/category_guide~category_id~12.htm... exact cel la care ma refeream vad ca nu il mai am in bookmarks, cred ca mi le-am sters cand am reinstalat windows-ul si nu mai gases linkul . dar o sa il caut si o sa fii primul care o sa il afle Laughing

Nu am inteles ironia cu povestile lui Andersen, iar sarcinile pe care trebuie sa le executi sunt mult prea grele si m-am gandit sa renunt la ele Foarte fericit

Joi, 05 Iun 2008 16:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

misterra a scris:
Nu am inteles ironia cu povestile lui Andersen, iar sarcinile pe care trebuie sa le executi sunt mult prea grele si m-am gandit sa renunt la ele Foarte fericit

Pe cuvant de onoare... n-a fost absolut nicio ironie... Calgary chiar mi s-a parut genul de loc in care te simti tot timpul ca-n povesti sau ca de Craciun.

misterra a scris:
sarcinile pe care trebuie sa le executi sunt mult prea grele si m-am gandit sa renunt la ele Foarte fericit

Iti dai seama ca lucrurile nu pot ramane asa. Nu te contrazic ca sarcinile sunt mult prea grele, dar macar vreau si eu sa le stiu.... Tradare, tradare, dar sa stim si noi !

Joi, 05 Iun 2008 22:55 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Ziceam ironie pt ca in general povestile lui Andersen sunt din cele triste... nu prea sunt basmele clasice cu happy ending, si banuiesc ca nu asta vroiai sa spui Scoate limba

De fapt sarcinile nu sunt chiar grele dar nu vroiam sa la spun ca sa nu zici ca iti fortez mana Laughing... dar daca tii neaparat Scoate limba

Vin, 06 Iun 2008 02:10 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

........ sa nu zici ca iti fortez mana Laughing... dar daca tii neaparat Scoate limba[/quote]

Forteaza-io .....sa vedem ce iese:))))))))))))
Vin, 06 Iun 2008 13:59 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Mesaj Ovidiu Ioncu "Kempes" Răspunde cu citat (quote)
Uite, mai avem o poveste interesanta a unui emigrant, chiar poate mai celebru decat Mario al nostru Scoate limba .
Nu stiu daca pe aici sunt fani Cargo. Acestia sigur il stiu pe "Kempes" (Ovidiu Ioncu) care a fost solistul Cargo pana acum cativa ani. Cargo este mult mai cunoscuta de cand chitaristul Igrisan este solist ("Schiopul", pentru cine nu-l stie altfel - a avut acum cativa ani un accident de motocicleta si de atunci are probleme).

Ei bine, iata un interviu cu Kempes, emigrat in Australia din 2003. Pe de o parte, ma bucur ca-i merge bine. Pe de alta parte, ma doare sufletul ca o voce ca a lui s-a dus naibii la astia cu cangurii sa fie zugrav. Dar, asta e viata, si asta este statutul artistilor in Romania. Daca este mai tentant sa te duci in Australia sa fii zugrav decat sa fii artist in Romania, suntem o natie vai de mama noastra. In general zic, cu toti cei care o compun, indiferent unde se afla.

Iata interviul:

[url] http://hastalaescribistabeibi.weblog.ro/2008-07-05/427032/O-tacla-cu-Ovidiu-Ioncu---Kempes-(ex-Cargo).html [/url] (luati-l cu copy paste pana unde scrie .html, inclusiv, url-ul este cam ciudat si nu poate fi procesat cum trebuie de phpbb).

Vin, 03 Oct 2008 16:22 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Este sigur mult mai celebru decat mine (care sunt un amarat)........el canta, eu nu cant si n-am......cantat pe nimeni niciodata!!! Scoate limba Scoate limba Scoate limba
Vin, 03 Oct 2008 16:44 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Nu am citit interviul, de la serviciu nu pot...........intrebarea mea este.....ce stia sa faca in afara de a....canta????????
A fost in romania un strungar bun, un medic bun, un inginer bun....ce pregatire are ????????
Vin, 03 Oct 2008 16:51 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Foarte fericit Hai sa-ti raspund elegant: nu poti intreba un artist ce stie sa munceasca, ar fi o intrebare buna pentru 1946 Foarte fericit

Uite cam ce stia sa faca acest om:

http://www.youtube.com/watch?v=RkN5hFkkXDM

http://www.youtube.com/watch?v=vrdlPWAa8Pw (aici chiar fara Kempes, dar de fapt "vocea" este publicul)

http://www.youtube.com/watch?v=fMC-DTZbXKk (vocea lui Kempes - asta e nenea ala cu parul mare si valvoi - este pentru un rocker ca mine ceva senzational, pentru ca are - sau avea - una dintre cele mai bune voci de heavy metal pe care le-am auzit)

Cand ai cantece pe care in concerte nici nu mai ajungi sa le mai canti tu, pentru ca le canta spectatorii pentru tine... Cum sa-ti spun, pentru orice formatie de pe lumea asta, ACELA este varful. Mai sus nu se poate. Nu mai conteaza nici banii, nici culoarea discurilor, nici nimic.

Cat timp Kempes a fost la Cargo, formatia asta s-a mentinut departe de tot ce era comercial. Pur si simplu, oamenii faceau muzica, ca sa raspund si la intrebarea ta. Ca s-a dovedit ca din asta nu se poate trai... da... este drept, dar asta nu este vina lor. Cazul Kempes este similar cu cel al City FM, cel mai bun - de departe ! - radio din Romania, dar care difuzeaza cel mult o reclama pe zi, pentru singura vina de a difuza DOAR muzica de calitate (www.cityfm.ro - poti asculta live aici). Vezi tu, faptul ca Mozart, Beethoven si alti mari, mari artisti au trait si chiar murit in mizerie a contribuit la valoarea operelor lor (vezi "Requiem"-ul lui Mozart, pentru a carui caracterizare nu s-au inventat cuvinte) dar este trist, chiar foarte trist, ca asta se intampla si in secolul XXI.

Vin, 03 Oct 2008 23:47 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Gabi
Site Admin
Site Admin

Uite, n-am reusit sa gasesc pe YouTube alt video pentru "Aproape de voi" in care sa fie melodia originala (aproape toate sunt live). Incearca sa ignori partea video si asculta doar melodia.

http://www.youtube.com/watch?v=B4B_XuMLC2M

Asta e Kempes, despre care tu intrebai ce stie sa faca. Ei, te-ai lamurit ? Foarte fericit Una peste alta, povestea lui este (nu-i asa ?) povestea unui emigrant. Dar stii ce mi-a placut ? Nu-si plange de mila. De mila ar trebui sa ne plangem noi ceilalti. Sunt multe, multe motive pentru asta !

Alte melodii Cargo cu Kempes la partea vocala:

http://www.youtube.com/watch?v=k6WMNHe2UPg (Ziua vrajitoarelor)

http://www.youtube.com/watch?v=ImvWyAkBmnY (Mama)

http://www.youtube.com/watch?v=CDCDYXqvZbI (Batacanda)

http://www.youtube.com/watch?v=zD8iwjuZW7Y (Povestiri din gara)

PS: uite si un link care chiar merge cu interviul:

http://demaio.info/?p=1896

Vin, 03 Oct 2008 23:53 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alyn°7
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 14/Sep/2008

Mi-au dat lacrimile la melodia asta...
http://it.youtube.com/watch?v=B4B_XuMLC2M Foarte trist Ochii peste cap
Sâm, 04 Oct 2008 23:23 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexe_bv
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 12/Oct/2008

maryanamiky a scris:
Scumpa Misterra....

Nici nu stii cat de fericita m-ai facut prin laudele adresate..si stii de ce? deoarece ...uuuffff o lacrima pe obraz i-mi curge..... ................................numai eu stiu prin cate greutati am trecut si m-am zbatut sa ajung aici unde sunt acum...nu am avut parte de laude de la nimeni...mai bine nu vreau sa intru in detalii....
Sunt plecata de 8 ani....

DA sincer am avut vointa sa fac ceva in viata, sa ma realizez singura ..nu sa fiu intretinuta de cineva...

Tot odata doresc la toata lumea numai bine si succes in viata .........

Maryam
bravo! asta inseamna sa ''iei viata in frau'' ! felictari
Mie, 04 Noi 2009 17:34 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Eu4ever
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 21/Sep/2008

Mesaj emigrarea Răspunde cu citat (quote)
si eu sunt foarte interesata de emigrare, motivele nu cred ca trebuie sa vi le spun. dar nu stiu cum...nu am si eu un punct de plecare...poate nici nu am cautat unde trebuie, aveti vreo idee? Intrebare Idee
Joi, 05 Noi 2009 12:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra

Pai in primul rand eu zic ca trebuie sa stii unde. Pentru ca metodele de emigrare difera de la tara la tara, si doar stiind unde vrei sa ajungi poti primi raspunsuri concrete Zambet

Vin, 06 Noi 2009 04:24 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Eu4ever
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 21/Sep/2008

Mesaj emigrare Răspunde cu citat (quote)
As fi interesata de Olanda, Canada si USA.
Vin, 06 Noi 2009 10:45 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum