DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Emigrantul, dolarii si casa veche de acasa
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Emigrantul, dolarii si casa veche de acasa

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Subiectul anterior
Subiectul următor
Emigrantul, dolarii si casa veche de acasa
Autor Mesaj
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Mesaj Emigrantul, dolarii si casa veche de acasa Răspunde cu citat (quote)
Aici povestim despre legaturile dintre emigranti si familia ramasa acasa.

Vin, 23 Mai 2008 07:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misterra
Moderator Forum Diseara.ro

Data înscrierii: 11/Mar/2008
Locaţie: in dreapta ta... stanga cum stai cu fata

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
Hai ca incep eu, desi, recunosc, nu mi-e tocmai bine cand ma gandesc la asta si prefer sa ma eschivez in fata subiectului. Recunosc, oricat de trist sau dur ar suna, familia a fost singurul lucru pentru care mi-a fost greu sa fac pasul. Si asta nu pentru ca ma tineau de mana la plecare, nici ca mi i-am prins de suflet cu un ac de siguranta... Relatiile mele cu familia au fost dintre cele mai apropiate, ma refer aici la parinti si surori in special. Am avut noroc ca ei au inteles ca nici noua nu ne e usor, si au incercat sa isi ascunda lacrimile si durerea, desi de multe ori ii surprindeam, sau auzeam involuntar franturi de conversatie (nu pot uita cand odata am auzit-o pe mama dojenindu-l pe tata "te rog sa te controlezi.... mai au 2 zile si pleaca... nu e momentul sa te vada asa, lasa-i sa plece impacati, si apoi poti plange"... bineinteles ca lacrimile au inceput sa-mi curga de capul lor, ziceai ca ploua... dar nu).

Momentul cel mai greu a fost, bineinteles, la aeroport, cand am trecut de vama... nu, n-aveam obiecte interzise in bagaje.... insa nu s-au inventat cuvinte sa descrie ce am simtit atunci, erau multe sentimente amestecate, toate covarsitoare, o sfasiere si o sfarsire, si numai o forta nebanuita ma tinea sa nu fug inapoi. Pare patetic ce descriu eu aici, dar asa am simtit atunci. Apoi, cand am urcat in primul avion, am pus toate trairile astea intr-o cutiuta, am incuiat-o bine si am ascuns-o. Am vrut sa i-o dau stewardezei, dar era englezoaica si nu intelegea despre ce e vorba (hihihi, if you know what I mean... cred ca avea gheata si in buzunare). Anyway,nu mai vroiam sa o deschid, in orice caz nu prea curand.

Gratie tehnologiei, departarea nu o simtim prea stringent, ne vedem des pe webcam, vorbim si mai des, se mai intampla uneori sa mai "picuram", dar subtil.... In canada, cel mai dur moment pt mine a fost de Craciun, de fapt in 24 Decembrie, cand, la job fiind, colegele povesteau ce cadouri au cumparat pt cei dragi.... Bineinteles ca si eu cumparasem, doar ca de data asta, cei dragi erau mult mai putini decat de obicei.. involuntar, mi-am simtit ochii plini si pleoapele tremurand. Am incercat sa ma abtin, dar cred ca era de la excesul de ceai de dimineata, ochii picurau si picurau... mi-am revenit dupa o perioada, noroc a au astia aici niste servetele fantastice, absorb tot.

De atunci am mai mare grija cu lichidele, nu vreau sa ma dezintegrez, dar na, se mai intampla... daca nu e de la lichide, e de la ploaie, noroc ca aici mai mult ninge decat ploua.

Bineinteles ca incercam sa tinem legatura si cu alti apropiati, cu bunicii, nasii, prietenii.... inca e bine, desi vorbeste lumea pe la colturi ca se face tot mai greu, ca se rup legaturi si se creeaza goluri... asa o fi , nu pot sa ii contrazic ca inca sunt mica, dar incerc sa nu ma conformez.

Si aici am avut noroc, am intalnit multi oameni minunati cu care ne-am imprietenit imediat, cu care ne intalnim saptamanal sau cat de des ne permite timpul, mai o iesire la munte, mai un concert, un festival, un barbecue.... na, motive se gasesc, daca nu le emitem spontan. Am relatat si partea asta ca sa intelegeti ca (parca as fi pe scena acum, in fata publicului... hey, nu mai aruncati cu rosii, mai bine mi le puneti intr-o plasa si le iau acasa dupa show) asta ne-a ajutat sa trecem mai usor peste despartire, ne-a dat un comfort sufletesc important (asa, cam de 3 *** dar e perfect cand ai nevoie).

Eh, hai ca fac aici o pauza, mai trebuie sa mai si respir, am prostul obicei sa uit de aspectul asta... mai revin eu cu informatii, la cererea publicului, sau din proprie initiativa, sa vad, ca parca n-as umbla inca la cutiuta Fa cu ochiul Zambet

Speak your mind even if your voice shakes Foarte fericit

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Vin, 23 Mai 2008 20:09 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

Data înscrierii: 29/Apr/2008
Locaţie: ...timisoara

misterra ....cam lunga pauza ....u ce zici ?..... Foarte fericit

Dum, 01 Iun 2008 19:00 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
misterra

Pai tot eu, tot eu? am zis sa mai las si pe altcineva sa isi mai spuna parerile si dorurile ... dar se pare ca nu se mai incumeta nimeni Confuz

Every sixty seconds you spend angry, upset or mad, is a full minute of happiness you'll never get back.
Dum, 01 Iun 2008 19:14 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

cand itzi va face placere sa deschizi cutiuutza ...io o sa fiu prin zona ... Foarte fericit

Dum, 01 Iun 2008 19:27 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
misterra

Mai bine sa ai grija... sa ai colacul de salvare la tine... si vreun bax de kleenex Ochii peste cap

Dum, 01 Iun 2008 19:36 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

oooooo...nu mai vreau ca amu am pus parchetul ...nou noutz .... Laughing Laughing Laughing

Dum, 01 Iun 2008 19:48 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
misterra

erau ptr mine, oricum, uitasem sa specific... dar daca nici tu nu vrei sa mai scriu... Trist Trist Trist

Dum, 01 Iun 2008 19:52 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

stai ca este una mica confuzie ....sunt ale tale ...asha este dar daca nu itzi face placere sa le spui nu trebuie sa o faci ...io am zis ca voi fi aici in cazul in care o vei face publica .....nu vreau sa te intristeze chestia asta ..

Dum, 01 Iun 2008 19:58 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
misterra

ma refeream ca baxul de klenex e pt mine... si colacul de salvare pt cine sta prea aproape de mine cand ma apuc de scris... stai linistit ca nu e asa grav, glumeam... doar ca inca nu mai am ceva notabil de scris, de asta m-am oprit... cand o sa mai am, o sa ma prezint in fata domniilor voastre

Dum, 01 Iun 2008 20:18 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

ufff....am crezut ca te-am suparat dar amu ma bucur ca nu este asha ...cand ai ceva de scris ...io sunt pe aici ...sper ... Laughing Laughing

Dum, 01 Iun 2008 20:24 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Gabi
Site Admin
Site Admin

Data înscrierii: 01/Ian/2006

Si eu, si eu !

Mar, 03 Iun 2008 08:47 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

neatza ..boss...se pare ca tre sa o culegem de la ...lost and found .... Laughing Laughing

Mar, 03 Iun 2008 08:49 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
misterra

Gaby, si tu, si tu, ce? si tu n-ai ce face cu kleenexu'? Scoate limba

Robredo, stai ca inca nu m-am pierdut... asa ti s-a parut?

Mar, 03 Iun 2008 08:55 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
...robredo
Avansat
Avansat

asha am crezut ...dar ma bucur ca nu te-ai ratacit ..

Mar, 03 Iun 2008 09:00 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mcara
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 20/Aug/2007

Nu se rataceste ca are "vecini" buni care o "gasesc" imediat......daca este cazul Fa cu ochiul
Mar, 03 Iun 2008 13:46 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Romania din afara granitelor Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum