DISEARA.RO :: Vizualizare subiect - Fericirea!
ÎnregistrareCăutareFAQMembriGrupuriAutentificare
Fericirea!
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare

Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Dragoste si sex Subiectul anterior
Subiectul următor
Fericirea!

Ai fost fericit/a cu adevarat?
DA
75%
 75%  [ 69 ]
NU
24%
 24%  [ 22 ]
Voturi totale : 91

Autor Mesaj
Vrajitoarea
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 07/Mar/2006

Mesaj Fericirea! Răspunde cu citat (quote)
Fericirea...ce e fericirea...dragoste,sex...sa te simtzi implinit..sa cashtigi o suma considerabila de bani...nimeni nu shtie..sau fiecare din noi are propria sa definitzie pt fericire.Daca am intreba un filozof ne`ar zice k e un ideal imposibil de realizat...dak am intreba un copil...ar zice o bomboana...dak intrebam o mama probabil k fericirea ei tzine de fericirea copiilor ei....deci unde e fericirea...?Fericirea e in fiecare dintre noi....dar suntem prea orbi sa o vedem...asha cum candva ne bucura o bomboana asha trebuie sa ne bucure shi acuma....chiar dak suntem invinshi de greutatzi shi necazuri....putem gasi fericirea in orice...intr`o floare...trebuie doar sa shtim sa o privim...In concluzie fericirea e peste tot shi in tot...adevarul e k nu shtiu de ce am scris acest subiect...a venit de la sine... Zambet
Mar, 07 Mar 2006 19:52 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Ice_Storm
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 10/Mar/2006

Mesaj Răspunde cu citat (quote)
Zambeste k s pot zambi...iubeste k s pot iubi...mori k s pot muri....Cand crezi k totul s-a ruinat,cand t prabusesti si cazi fara oprire intr-un abis, cand viata ta numai are sens gandeste-te k la tine s mai gandeste cineva si dak u mori intreaga lume p kre a cladit-o acel cineva se naruie...asa k nu t mai plange k nu esti fericit k fericirea ta vine din ultima flakra din inima ta:Speranta.Fa-i p cei din jurul tau fericiti pt k fericirea s va intoarce inzecit,asa k zambeste k s pot zambi...iubeste k s pot iubi...mori k s pot muri. Zambet Pt nefericiti!!!
Vin, 10 Mar 2006 20:07 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Anonymous

Mesaj Re: Fericirea! Răspunde cu citat (quote)
Vrajitoarea a scris:
Fericirea...ce e fericirea...dragoste,sex...sa te simtzi implinit..sa cashtigi o suma considerabila de bani...nimeni nu shtie..sau fiecare din noi are propria sa definitzie pt fericire.Daca am intreba un filozof ne`ar zice k e un ideal imposibil de realizat...dak am intreba un copil...ar zice o bomboana...dak intrebam o mama probabil k fericirea ei tzine de fericirea copiilor ei....deci unde e fericirea...?Fericirea e in fiecare dintre noi....dar suntem prea orbi sa o vedem...asha cum candva ne bucura o bomboana asha trebuie sa ne bucure shi acuma....chiar dak suntem invinshi de greutatzi shi necazuri....putem gasi fericirea in orice...intr`o floare...trebuie doar sa shtim sa o privim...In concluzie fericirea e peste tot shi in tot...adevarul e k nu shtiu de ce am scris acest subiect...a venit de la sine... Zambet
Zambet Zambet Pervers de malefic Scoate limba
Sâm, 18 Mar 2006 20:16
Diabolika
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 12/Mar/2006

Ce inseamna fericirea?
Fericirea nu e un secret...E o permisiune data de Dumnezeu..sa fii fericit!!!!!!! Fericirea e un lucru sentimental...E un lucru de care ai nevoie. De fericire!!!!!!!!!!!! Exclamare Foarte fericit
Dum, 19 Mar 2006 09:16 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
turok
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 04/Feb/2006
Locaţie: bucuresti

fericirea ti-o faci singur nu ti-o da nimeni.....
Lun, 20 Mar 2006 11:15 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gik-oo
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 06/Apr/2006

turok a scris:
fericirea ti-o faci singur nu ti-o da nimeni.....
- e adevarat cam... 1% din ce spui, in ziua de azi, fericirea se cumpara, iar daca nu, ai parte de ea din greseala .Iti garantez..
Dum, 16 Apr 2006 08:58 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_blue
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 22/Feb/2006
Locaţie: bucuresi

Mesaj fericirea Răspunde cu citat (quote)
fericita cu adevarat ? da !!!!!!!!! si nu odata . nu exista fericire totala caci asa suntem noi oamenii . daca avem suficienta liniste ne plictisim si cautam ceva sa ne scoata in evidenta sau mai stiu eu ce . avem tot ce ne trebue ? da !!! dar tot nu suntem fericiti ca vrem mai mult . dar ati oferit vreodata ceva din putinu sau destulul vostru cuiva care avea cu adevarat nevoie ? nu v-ati simtit fericiti ? eu atunci ma simt cea mai fericita chear daca ofer numai un sfat unui prieten sau necunoscut
fericirea dupa parerea mea este sa poti oferi ceva inainte de a astepta ceva de la cineva sau de udeva .
cind veti ajunge sa va incepeti rugaciunea cu multumesc doamne pentru tot ce mi-ai dat fie bun sau rau si dupa ce va veti ruga mai intii pentru altii si in ultimul rind pentru voi sa stiti ca veti fi cu adevarat fericiti
( ps. sa nu credeti ca sunt habodnica poate ajung la biserica 1 sau de 2 ori pe an )
fericirea deci cu adevarat exista !!!!!!!!!!!!!!!!
Vin, 28 Apr 2006 02:18 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lory_
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 06/Apr/2006

Mesaj ... Răspunde cu citat (quote)
in general stii sa fii fericit si sa o pretuiesti doar dak ai trecut prin rau...si deasemenea atunci cand esti indragostit ajungi sa te bucure si cel mai mic lucru...orice maruntis te face sa zambesti...sa nu mai cauti un ideal....observi ca fericirea ca o cautai undeva sus,departe...poate fi chiar langa tine..important e cum gandesti pt totul vine din interior...din psihicul nostru
Sâm, 20 Mai 2006 13:10 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
turok
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 04/Feb/2006
Locaţie: bucuresti

pina la urma................BLA!...BLA! ....BLA!.
BANU FRATE FACE FERICIT OMU ..DACA -I SI AI. Fa cu ochiul
Mar, 23 Mai 2006 23:19 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_blue
Nou venit
Nou venit

turok a scris:
pina la urma................BLA!...BLA! ....BLA!.
BANU FRATE FACE FERICIT OMU ..DACA -I SI AI. Fa cu ochiul

hello !
si daca am avea bani multi , multi bani , foarte multi bani si doamne fereste nu am avea o mina sau un picor , un ochi sau am fi ff bolnavi am mai fi fericit i ? sau : am avea multi bani si am dori sa avem linga noi o anume persoana si acea persoana nu ne place si nu este interesata nici de banii nostri am mai fi fericiti ?????????????????? si exemplele pot continua si continua as dori sa vad un raspuns de la tine .
iti doresc numai bine si nu numai tie ci si tuturor forumistilor
SA FITI FERICITI !!!!!!!!!!!
Mie, 24 Mai 2006 00:04 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ady_blue
Nou venit
Nou venit

Mesaj Re: ... Răspunde cu citat (quote)
lory_ a scris:
in general stii sa fii fericit si sa o pretuiesti doar dak ai trecut prin rau...si deasemenea atunci cand esti indragostit ajungi sa te bucure si cel mai mic lucru...orice maruntis te face sa zambesti...sa nu mai cauti un ideal....observi ca fericirea ca o cautai undeva sus,departe...poate fi chiar langa tine..important e cum gandesti pt totul vine din interior...din psihicul nostru

si . .... de acord cu tine
sa fiti fericiti !!!!!!!!!!!!
Mie, 24 Mai 2006 00:06 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raul01
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 23/Aug/2006

Fericirea consta in satisfacerea placerilor caracterului uman.
Am un prieten care mi-a marturisit ca nimic de pe lume nu l-ar face mai fericit decat o casa la tara, o livada, o masa si un balansoar in acea livada si multe carti pe care sa le rasfoaisca la umbra pomilor. Alt prieten ar fi fericit daca ar avea o avere considerabila si influenta.

Aceste nevoi se formeaza in timp. Depind extraordinar de mult de mediu in care "copilaresti", caci acel mediu iti va modela caracterul. Daca traiesti intr-un mediu vulgar, violent, barbar nimic nu te va face mai fericit ca o bataie, si mai ales una din care sa iesi invingator. Daca traiesti intr-un mediu de intelectuali cartile te vor satisface spiritual. Etc..

In concluzie fericirea este relativa, nu poate fi definita si difera complet de la om la om.
Cei care pierd vremea filozofand pe aceasta tema nu fac decat sa abereze, fericirea NU ESTE GENERICA!
Mie, 23 Aug 2006 01:25 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dana86m
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 22/Aug/2006

raul01 a scris:
Fericirea consta in satisfacerea placerilor caracterului uman.
Am un prieten care mi-a marturisit ca nimic de pe lume nu l-ar face mai fericit decat o casa la tara, o livada, o masa si un balansoar in acea livada si multe carti pe care sa le rasfoaisca la umbra pomilor. Alt prieten ar fi fericit daca ar avea o avere considerabila si influenta.

Aceste nevoi se formeaza in timp. Depind extraordinar de mult de mediu in care "copilaresti", caci acel mediu iti va modela caracterul. Daca traiesti intr-un mediu vulgar, violent, barbar nimic nu te va face mai fericit ca o bataie, si mai ales una din care sa iesi invingator. Daca traiesti intr-un mediu de intelectuali cartile te vor satisface spiritual. Etc..

In concluzie fericirea este relativa, nu poate fi definita si difera complet de la om la om.
Cei care pierd vremea filozofand pe aceasta tema nu fac decat sa abereze, fericirea NU ESTE GENERICA!

total de acord...
Mie, 23 Aug 2006 08:12 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionik_27
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 26/Aug/2006

stiti ce e pakt? k nu-ti dai seama k ai fost fericit dekt cand totul s-a terminat...
Sâm, 26 Aug 2006 16:21 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raul01
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 23/Aug/2006

Nu in mod obligatoriu. Fericit esti cand pur si simplu uiti de toate si "carpe diem". Atunci poti realiza ca esti cu adevarat fericit, sau poate vad eu gresit lucrurile.
Sâm, 26 Aug 2006 16:24 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocanita4u
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 24/Aug/2006

ca sa fi fericit trebuie sa fi implinit pe toate planurile ,si anume: casa,famile si serviciu restul ti le faci singur. asta inteleg eu prin fericire.
Mar, 29 Aug 2006 16:36 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ionik_27
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 26/Aug/2006

esti sigura k asta-i fericirea? nu este doar multumire, implinire? eu cred k fericirea este ceva exploziv, ceva care se intampla brusc, intr-o anumita conjunctura. nu cred k poti fi fericit ca in povesti... pan la adanci batranete...
Mar, 29 Aug 2006 18:41 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocanita4u
Nou venit
Nou venit

poate ai si tu dreptate dar daca stam sa ne gandim mai bine "fericirea"este de mai multe feluri.am dreptate sau gresesc?
Mar, 29 Aug 2006 23:44 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bizonul
Junior pe Diseara.Ro
Junior pe Diseara.Ro

Data înscrierii: 17/Aug/2006
Locaţie: pe strada..

Multi o cauta in avere, in placeri, in vile luxoase pe care si le construiesc, in masini la ultima moda, in imbracaminte din ultimul top de moda, si totusi nu o gasesc...dar au tot ce isi doresc, nu?si atunci ne gandim ce trebuie sa faci pentru a fii fericit?
"Fericirea este acea stare intensa de implinire deplina pe care o persoana o poate simti in inima sa, atunci cand in viata sa au loc mai multe impliniri si realizari spirituale, fizice sau materiale cu privire la anumite lucruri nazuite de persoana respectiva."
Mie, 30 Aug 2006 10:54 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
red
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 16/Oct/2006

Mesaj fericirea... Răspunde cu citat (quote)
Da Bizonule, ai dreptate.
Daca imi permitetzi nesimtzirea, va dau cheia fericirii, cea mai simpla cale de a fi fericit cu adevarat, dar mai intai ... sa fi fericit insemna sa ai tot ce-tzi doreshti, asha cum itzi doreshti Zambet shtitzi chestia aia cu "Ai grija ce-tzi doreshti ca s-ar putea sa tzi se intample"? ... toate lucrurile din lumea asta sunt "Cutia Pandorei".

Deci, cheia fericirii, oricat de ciudat ar suna ... IA NU-TZ MAI DORI NIMIC ... SA VEZI CE FERICIT VEI FI
e destul de simplu, daca nu-tzi doreshti nimic ... vei avea tot ce itzi doreshti, pentru ca singurul lucru pe care tz-i l-ai dorit, acela de a nu itzi dori nimic, s-a implinit. (sa fie un paradox? sa fie utopie? ... nu shtiu)

Nu va invit sa incercatzi, ci doar sa meditatzi Zambet
Sa fitzi fericitzi Zambet
Mie, 01 Noi 2006 10:18 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mocanita4u
Nou venit
Nou venit

Mesaj Re: fericirea... Răspunde cu citat (quote)
hmm... daca stau sa ma gandesc mai bine ... red cam are dreptate... Ochii peste cap

Mie, 01 Noi 2006 15:43 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glue
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 29/Oct/2006

Parerea mea e ca fericirea e chestiune de atitudine... mai precis cat de inclinat esti a vedea partea buna in toate... cat despre a nu`ti dori nimic...cam trist...atunci pt ce traiesti ? pt ce lupti ? ... Fericire e sa cantzi... sa mergi la peshte... sa te uiti la un film langa cei dragi...sa faci o nebunie...sa atingi varful unui munte....sa faci dragoste... sa zambesti ....
Joi, 02 Noi 2006 01:49 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
red
Nou venit
Nou venit

Data înscrierii: 16/Oct/2006

Mesaj Atitudine? Răspunde cu citat (quote)
Sa intzeleg ca e ceva de genu' "atitudine de invingator", adica azi am "atitudine de fericit" ... mi se pare cam superficial, un optimism ushuratic ... cat despre a te bucura de micile placeri ale vietzii pe care tu le-ai amintit ... nu sunt decat mici placeri ale vietzii Zambet

Shi daca eu, nu-mi doresc nimic, ziceam ca am ajuns sa ating aceasta stare de fericire, sunt fericit, shi ma duc la peshte ... eu ma duc la peshte fericit ... "orgasmul" va fi mai intens, pentru ca nu stau sa ma gandesc "ce sa fac io azi ca sa fiu mai fericit? A! Ma duc la pescuit..." nu ma duc la pescuit ca sa fiu fericit, ci ma duc la pescuit pentru ca sunt fericit.

In alte conditzii ash fi ales ca exemplu sexul ... dar va datzi shi voi seama cam cum ar suna Zambet
Joi, 02 Noi 2006 09:26 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glue
Nou venit
Nou venit

De fapt ideea e de atitudine in sens de mod de a privi lucrurile...de a autoeduca sa te bucuri de ceea ce ai ... e mult mai intensa fericirea atunci cand ai avut un tzel si l`ai atins.... decat atunci cand nu l`ai avut si l`ai atins... e mai mare satisfactia cand esti constient de ceea ce iti doresti si obtii acel ceva ....
Mergi la peste pentru ca asta te face fericit.... asta te relaxeaza...te distrage de la ganduri aiurea ... Zambet Tzin sa mentionez ca asta e parerea mea...n`o impun nimanui si nu cer ca lumea sa fie de acord cu ea...insa e punctul meu de vedere asupra acestui subiect Zambet
Voiam sa inchei,dar mi`a venit in minte un exemplu.Imaginati`va ca vi se fura portofelul. Puteti sa faceti cu nervu`... sa va agitati si astfel sa ingreunati situatia...iar portofelul sa fie tot furat... sau puteti sa zambiti,sa stati calmi si sa ganditi o solutie....Portofelul e furat in ambele situatii...conteaza insa cum vezi lucrul acesta...de aceea imi permit sa sustin ca fericirea e o questiune de atitudine..de alegere ... Zambet
Joi, 02 Noi 2006 10:29 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glue
Nou venit
Nou venit

totusi ce cauta subiectul asta la "dragoste si sex" ? Intrebare
Joi, 02 Noi 2006 10:31 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:    
Acest subiect este închis, nu se pot crea sau răspunde la mesaje    Pagina de start a forumului DISEARA.RO » Dragoste si sex Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următoare
Pagina 1 din 4

Mergi direct la: 
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum